Dr. Cem ÖZLÜK

Cinsel İsteksizlik


Kadın Cinsel Sorunları

Cinsel İsteksizlik


Kadınlarda olan cinsel sorunlardan bir tanesidir. Cinsel isteğin azalması ve zamanla yok olması ya da cinsel uyarılma bozukluğu olarak da adlandırılır. Cinsel İsteksizlik, tiksinti şeklinde de kendisini gösterir.

Cinsel istek, cinsel partner ile ilişkiye girme arzusu olarak tanımlanabilir. Sağlık açısından gerekli bir durumdur. Çeşitli şekillerde kendisini gösterir. Genelde; rüya görme, fantezi kurma, erotik içerikli materyallere karşı duyulan ilgi cinsel isteğin olduğunu gösteren unsurlardır. Beş duyu organından; işitsel, görsel, kokusal, duyusal ve tatsal algıların hepsi cinsel isteğin uyarılmasını sağlar.

Cinsel İsteksizlik Sebepleri

Beş duyu organı ya da cinsel organ vasıtası ile yapılan uyarılar sonucunda herhangi bir istek oluşmuyorsa, ortada bir problemden bahsedilebilir. Cinsel İsteksizlik nedenlerini anlayabilmek için türlerinden biraz bahsetmek gerekir.

Primer olarak adlandırılan türünde ergenlik döneminden itibaren cinsel isteğin hiç olmaması durumudur.

Seconder denilen türünde ise öncesinde bir sorun olmayan, ancak sonrasında cinsel isteksizlik durumun baş göstermesi olarak kendisini ortaya koyar.

Bir diğer neden de yaşam alışkanlıklarının, aşırı yorgunlukların, stresin vermiş olduğu isteksizliklerdir. Ancak bu durum geçicidir ve genel kategoride değerlendirilmez.

Kadınlarda yaygın olarak görülen bir durumdur. Genelde kadınların %20’sinde bu durum gözlemlenir. Yaşa bağlı olarak da bu durum artar. 18-24 yaş arasındaki kadınlarda %32, 32-34 yaş arası kadınlarda %29,5, 35-39 yaş gurubundaki kadınlarda ise %37,6 oranında görülür.

Sorunun kaynağı psikolojik olsa da hormonal dengesizlikler gibi fiziksel durumlarında etkisi vardır.

Genel olarak; biyolojik içgüdü, yeterli özgüven oluşması, cinsellikle ilgili daha önceden sağlıklı bir deneyim yaşanması, uygun bir partnerin bulunması, partnerin deneyimli olması, partner ile yalnız cinsel ilişkide değil, diğer alanlarda da paylaşımda bulunulması gibi faktörler sağlıklı bir cinsel yaşamın ve cinsel isteğin normal olduğunu gösterir.

Yukarıda sayılan faktörlerden birinin ya da birkaç tanesinin olumsuz olması durumunda, cinsel isteksizlik meydana gelir.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Tedavi Edilir?

Sorunun kaynağı %99 psikolojiktir. Öncelikle deneyimli bir jinekologdan ya da doktordan terapi alınmalıdır.

Yapılacak olan kapsamlı bir muayene sonucunda, cinsel isteksizliğe neden olabilecek fizyolojik etkenler belirlenir. Fizyolojik etkenler için ilgili branş doktorları tarafından ilaç tedavisi uygulanır.

Eğer sorun psikolojik ise hastalara belirli bir zaman aralığında cinsel terapiler uygulanır. Cinsel terapilerin süresi, hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebilir.


Kesin ve Kalıcı Çözümler

Yaptığım Tedavi ve Ameliyatlarda Kesin ve Kalıcı çözümler için Bilimsel Yöntemlerle Hareket eder, Sizlerin sonuçlardan memnun olmanız için en yeni teknik ve uygulamaları gerçekleştiririz.


Her Zaman Her Yerde

ntalya/Alanya’daki kliniğimiz haricinde, hastalarımıza kolay ulaşılabilirlik olması açısından, Ankara ve İstanbul’da da Sizlere hizmet vermek için bir telefon yakınınızdayız.


Etkili ve Güvenli Yöntemler

Bütün tedavi ve ameliyatlarda sizlerin sağlığı bizim için önemli. Bu yüzden en güvenli ve en etkili yöntemlerle sizlerin en iyi sonucu almanız için gereken her şey yapılmaktadır.


Memnuniyet için Ulaşılabilirlik

Her Türlü Sorununuzda ben ve Asistanlarım telefon, mail ve diğer iletişim araçları ile sizlerin her zaman yanınızda. Tedavi ve Ameliyat sonrası bile hep ulaşılabilir olmak bizler için önemlidir.


Op. Dr.

Cem Özlük

Yaptığım Tedavi ve Ameliyatlarda Kesin ve Kalıcı çözümler için Bilimsel Yöntemlerle Hareket eder, Sizlerin sonuçlardan memnun olmanız için en yeni teknik ve uygulamaları gerçekleştiririz.


ADRES

Atatürk Blv. No:36 Alanya/AntalyaTELEFON

+90 (535) 463 53 33Bizi Takip Edin

Op. Dr. Cem Özlük

Üroloji – Genital Estetik – Cinsel Sorunlar Tanı ve Tedavi Merkezi Mutluluğunuz İçin Çalışıyoruz.Her Hakkı Saklıdır.