Bayanlarda Cinsel İsteksizlik

Cinsel İsteksizlik


Kadınlarda cinsel isteksizliğin sebepleri nelerdir?

Cinsel hayatın en önemli problemlerinden biri cinsel isteksizlik yaşanıyor olması. Peki, hastalarımıza bu konuda ne öneriyoruz?

Cinsel isteksizlik problemi nasıl çözülür?

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Öncelikle kadınlarda cinsel isteksizlik ile alakalı, cinsel isteksizlik nedir sorusunun yanıtını verelim. Cinsel isteğin azalması, zamanla yok olması durumu olarak gösterebiliriz. Bunun dışında cinsel isteksizliğin uyarılma bozukluğu olarak görülmesi de söz konusu. Sadece istemiyor olmak değil, isteksizliğin ileri boyuta taşınmış olması da aynı problemdir. Tiksinti diyebileceğimiz durum için cinsel isteksizlik açıklaması yapılabilir.

Peki, cinsel istek nedir?

Direkt olarak cinsel istek için de partner ile ilişkiye girme arzusu tanımı yapılır. Sağlık açısından gerekli olan bu durum, normal olarak tanımlanır. Çeşitli şekillerde kendini gösteren cinsel istek, farklı biçimlerde uyarılabilir. Cinsel isteğin kendini gösterdiği durumlar fantezi kurma, erotik içeriklere duyulan ilginin artması, rüya görme şeklinde olabilir. Cinsel isteğin uyarılması beş duyu organından herhangi biri ile olabilir.

Cinsel İsteksizliğin Nedeni Ne Olabilir?

Hastalarımız tarafından çok sık sorulan soru, yaşanan cinsel isteğin neden olduğudur. Cinsel isteksizliğin nedenleri her hasta için farklı olabiliyor. Bunun için yaptığımız muayenelerin sonunda direkt olarak hastamız için nedeni sunuyoruz. Farklı durumların yaşanması, biyolojik problemler cinsel isteksizliğin nedeni olabiliyor. Bu sebeple net bilginin verilmesi, kişisel durumun incelenmesinin ardından oluyor.

Cinsel isteksizliğinin nedeni, yaşanan cinsel isteksizlik türüne göre değişiyor. Hastalarımızın öncelikle muayenesini edip, sonrasında onda olan cinsel isteksizlik türünü saptıyoruz. Bu tür üzerinden nedenleri, sonuçları üzerinde hareket ederek yaşanan problemin çözümlenmesini için harekete geçiyoruz.

Psikolojik Nedenler;

Genel olarak bu durumun nedeni psikolojik nedenler olarak gösterilmekte.

  • Biyolojik içgüdü
  • Yeterli özgüven oluşmaması
  • Sağlıklı bir deyimin yaşanmamış olması
  • Uygun partnerin olmaması / partnerin deneyimsiz olması
  • Partnerler sadece cinsel anlamda değil, normal paylaşımların da yapılamıyor olması

Yukarıda verilenler, cinsel isteksizliğe neden gösterilebilecek durumlardır. Faktörlerden birinin ya da birkaçının kadında gözükmesi halinde, cinsel isteksizlik problemi ortaya çıkacak ve cinsel yaşantının olumsuz etkilenmesi söz konusu olacaktır.

Hormonal Dengesizlikler;

Bakıldığında psikolojik nedenler dışında, cinsel isteksizliğe neden olan durumlar için hormonal dengesizlikler de gösterilebilir.

Cinsel İsteksizlik Çeşitleri

Cinsel isteksizliğin farklı nedenleri var. Bu nedenler üzerinden geliştirilmiş olan cinsel isteksizlik çeşitleri aşağıda verilmiştir. Sunulan örneklere göre, hastalarımızın cinsel isteksizlik hakkında bilgilendirilmesini sağlıyoruz.

Primer: İlk olarak cinsel isteksizlik türü arasında primer olarak adlandırılan tür var. Cinsel isteğin hiç olmaması durumu olarak ifade edilir. Hastalarımızın genel olarak ergenlik döneminde bu şekilde bir isteksizlik yaşaması söz konusu olabilir.

Seconder: Öncesinde bir sorun olmayan; fakat sonrasında cinsel isteksizlik durumunun olmasıdır. Bu durumda aşırı yorgunluk, yaşam alışkanlıklarının olması, stresin vermiş olduğu isteksizlikleri hastalarımıza bildiriyoruz. Durumların ortadan kaldırılması ile cinsel isteğin yeniden eskisi gibi olmasını amaçlıyoruz.

Kadınlarda En Sık Görülen Cinsel İsteksizlik Çeşidi;

Primer isteksizlik. İsteksizlik türünde genel olarak kadınların %20’sinin yaşadığı sonucuna varılmıştır. Yapılan araştırmalar yaşa bağlı olarak bu durumun arttığını göstermekte. 18 – 24 yaş grubu içinde kadınlarda oran daha da yükseliyor. %32’sinin bu tür bir cinsel isteksizlik yaşadığı görülüyor. Kadınlarda cinsel isteksizlik yaş arttıkça artıyor. %37,6 oranında 35 – 39 yaş arasında cinsel isteksizliğin gözlenmesi söz konusu.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Tedavi Edilir?

Peki, biz hastalarımızı nasıl tedavi ediyoruz. Cinsel isteksizlik tedavi edilir mi? Hastalarımızın bize sıkça sorduğu sorular arasında. Bakıldığında, çoğu zaman hastalarımızda yaşanan isteksizliğin psikolojik olduğunu görüyoruz. %99 oranında psikolojik olarak cinsel isteksizlik tedavi edilebiliyor.

Jinekolog

Psikolog

Tedavi için hastanın tercih edeceği iki yöntem var. İlk olarak fiziksel bir problem olup olmadığının kontrol edilmesi açısından jinekolog ile iletişime geçmek en doğrusu. Meslektaşlarımız tarafından yapılan incelemeler ile problem eğer fiziksel değilse, direkt olarak psikoloğa yönlendirme yapılacaktır.

Muayene yapılması, doktorların yaşanan bu sorunla alakalı neden kanıya varmasını sağlar. Psikolojik olan cinsel isteksizlik için cinsel terapi uygulanır. Cinsel isteksizlik tedavisi uygulamaların düzenli olması halinde çözüme kavuşturulmuş olur.