Erken Boşalma Nedir

Erken Boşalma Nedir

Erken boşalma, Erkeklere özel cinsel fonksiyon sorunları arasında en yaygın olan şikâyetlerden biridir. Hali hazırda erkeklerin geneli düşünüldüğünde %50’lik bir bölümün boşalma sorunu, yaşadığı düşünülmektedir. 2 asır önce tıp literatüründe kendine yer bulmuş olan şikâyet, zaman içinde pek çok tanım ve tedavi yöntemi ile açıklanmaya çalışılmıştır.

1970’li Yıllarda yani Amerika ve Avrupa da Cinsel devrim sayılacak dönüşümle birlikte ilk kez bu denli yüksek sesle konuşulan bir konuya dönüşmüştür. Master ve Johnson konuya ilişkin “ Erkeğin orgazm süresini partneri orgazm olana kadar frenleyememesi” Olarak tanımlamaktadır.

 

Kadınlarda Erken Boşalma Sorunu Var mı?

Erken Boşalma, kadınlarda da görülen şikâyetlerdendir. Fakat kadınların yaşadığı orgazm tekrarı kısa sürede ve kolaylıkla mümkün olabildiği için, erkeklerde olduğu boyutu ile dikkate alınmaz. Erkelerde yaşanan Ejakülasyon süresi kişiye göre değişse de bir miktar zaman aldığı için belirgin bir rahatsızlığa dönüşür

 

Erken Boşalmanın Nedenleri Nelerdir?

Erken boşalma zaman içinde düzelen bir rahatsızlık değildir. Bu nedenle yaşam boyunca sizinle birlikte var olmaya devam etmektedir. Bu konuda  önemli bir başka doğru ise; Tam olarak erken boşalmayı tetikleyen unsurun ne olduğunun bilinmemesidir. Her ne kadar psikolojik yaklaşımlarla konu açıklanmaya çalışılmaktadır. Konu tıbbi olarak açıklanmaya çalışıldığında;

  • Penis cildinin hassasiyeti,
  • Beyinde yer alan kontrol bölgesinde aşırı duyarlılık,

Öne çıkan iki önemli teori arasında yer almaktadır. Değişkenlik gösteren boşalma süresinin beklenenden kısa olması  sorunu psikolojik nedenlerle açıklanmaktadır. Bu nedenlere günlük yaşam stresi ve yorgunluk iyi birer örnek olacaktır.

 

Psikolojik nedenler: Stresli bir hayat, çevresel ve yaşamsal faktörler, Partnerinizle olan duygusal ilişki, yaşam ve sosyo-kültürel ortamın etkileri erken boşalmaya zemin hazırlayan psikolojik unsurlardır.

Endokrin faktörler: Guatr hastalığı yani, yüksek tiroit sorunları

Ürolojik sorunlar: Erkekler arasında yaygın görülen Prostat rahatsızlıkları, prostat ve idrar yolunda oluşan Enfeksiyonlar ya da bulaşıcı cinsel hastalıklar

Cinsel sağlık problemleri: Penis de görülen cinsel bozukluklar, Kadınlarda görülebilen cinsel uyum sorunları da yine erken boşalmayı tetikleyen unsurlardandır.

Sünnet Erken Boşalmaya Nedeni midir?

Erken boşalma nedenleri arasında yanlış bilinen düşünceler arasında sünnet ilk sırayı almaktadır. Fakat bilimsel çalışmalar sünnet sonrası kişilerin bu  şikâyetinin azaldığını ortaya koymaktadır. Buna ek olarak sünnet derisinin çıkarılması yine  boşalma şikâyetini ortadan kaldırdığına yönelik önemli çalışmalar bulunmaktadır.

 

Erken boşalma, Erkeklere özel cinsel fonksiyon sorunları arasında en yaygın olan şikâyetlerden biridir. Hali hazırda erkeklerin geneli düşünüldüğünde %50’lik bir bölümün Erken boşalma sorunu, yaşadığı düşünülmektedir.