Hpv Tedavi Süreci Ne Kadar Sürer

Hpv Tedavi Süreci Ne Kadar Sürer

HPV (Human Palilloma Virus) enfeksiyonel viral bir hastalık olup halk arasında kondilom olarak bilinen siğillere sebep olan bir rahatsızlıktır. HPV, kondilom siğillerine sebebiyet verir ve rahim ağzı kanserlerinde büyük rol oynadığı bilinmektedir. HPV yüksek oranda genital mukozalara yerleşen bir hastalıktır. HPV vücuda girdikten sonra tüm hücrelere yerleşme eğilimindedir. Kadın ve erkeklerde görülebilir.

HPV Belirtileri

HPV yaygın bir viral enfeksiyondur ve yapılan istatistiki araştırmalara göre kadınların yüzde sekseni ömrünün sonuna kadar bu rahatsızlığa mutlaka maruz kalacaktır. HPV semptomları çok belirgin değildir. Birey bazı durumlarda ömrünün sonuna dek belirti görmeyebilir. Tanı konmuş bazı HPV vakalarında rahim ağzındaki viral enfeksiyon semptomları bir anda yok olmuş ancak HPV sürmeye devam etmiştir. Bulgular normal şartlar altında birkaç ay veya birkaç yılda ortaya çıkabilir. Rahim ağzında displazi değişimleri meydana gelir. Vajina içinde ve rahim ağzında kondilom denilen siğiller oluşur.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV viral enfeksiyonunun bulaşması için cinsel birliktelik şart değildir. HPV deri sürtünmesi yoluyla da konak değiştirebilmekte ve kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Cinsellikte korunma yollarından biri olan prezarvatif tam koruma sağlamamaktadır.

HPV Tedavisi

HPV viral enfeksiyonunun kesin bir tedavisinin olmadığı söylenmektedir ancak yapılan son DNA araştırma ve test sonuçlarına göre HPV’nin 24 aya kadar varan süreçlerde vücuttan atıldığı ortaya konmuştur. Böylece HPV’nin ömür boyu vücutta kaldığı yargısı yıkılmaya yaklaşılmıştır ancak burada da bir soru işareti oluşmaktadır. HPV’den kimin tamamen kurtulup kimin kurtulamayacağı kesin değildir. Bu hususta bağışıklık sisteminin gücünün önemli olduğu düşünülmektedir.

 

HPV (Human Palilloma Virus) enfeksiyonel viral bir hastalık olup halk arasında kondilom olarak bilinen siğillere sebep olan bir rahatsızlıktır.

 

Siğillerin Tedavisi

Kondilom tedavi şekilleri şöyle sıralanabilir;

  • Küçük ve bölgesel siğiller için krem uygulaması
  • Rahimdeki büyük siğiller için cerrahi müdahale (siğilin operasyonla çıkartılması)
  • Mevcut siğillerin dondurulması veya yakılması
  • LEEP (hafif displazi varlığında yeterli olmaktadır)
  • Konizasyon
  • Rahmin çıkartılması (biyopsi sonucu rahimde ağır displazi varsa uygulanır)

 HPV Tedavi Süresi

HPV tedavisinde uygulanan girişimlerle tedavi edilen siğiller bazı durumlarda yeniden oluşmayabilir. Ancak bazı durumlarda siğiller tekrar oluşur ve yeniden müdahale gerekir. Ortalama tedavi süresi 12-24 ay arasında değişmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir