Hpv Virüsü Nasıl Bulaşır

Hpv Virüsü Nasıl Bulaşır

HPV ( Human Papilloma) olarak adlandırılan virüs en fazla cinsel yolla bulaşmaktadır. Vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen virüsün 100’den fazla tipte görüldüğü tespit edilmiş bulunmaktadır. Genellikle genital bölgelerde siğil oluşumuyla kendisini gösteren virüs, hücre çoğalması ve kansere neden olabilmektedir. Düşük dereceli hücre çoğalması ve siğil oluşumuna sebep olan türleri ‘’ Düşük Riskli HVP’’ olarak adlandırılırken, kanser oluşumuna sebebiyet veren türler, ‘’ Yüksek Riskli HVP’’ olarak adlandırılmaktadır.

HVP virüsü, bulaştığı kişide yaklaşık 23 ay gibi bir süre sonra siğil oluşturarak kendini gösterebildiği gibi, vücuda yerleştikten sonra 5-10 yıl süren kuluçka dönemlerinden sonra yayılma eğilimi gösteren türleri de mevcuttur. Virüsün en sık bulaşma yolu, cinsel ilişki sırasında virüs bulaşmış bir penis ve yumurtalık torbasının vajina veya genital bölgelere temas etmesidir. Oral yolla enfekte olmuş bir bölgeye temas edilmesi de virüsün bulaşmasına sebep olabilmektedir. Cinsel ilişki sırasında kullanılan kondom virüsün bulaşmasına engel teşkil etmez. Çünkü tam olarak kapatılmamış bir genital bölgeye temas edilmesi de virüsün yayılması için uygun bir ortam oluşturur.

HPV Virüsü Risk Faktörleri Nelerdir?

HPV virüsünün en önemli risk faktörü, cinsel ilişkide bulunulan partner sayısının fazlalığıdır. Yapılan çalışmalarda, tek eşli cinsel yaşam süren bireylerde daha az rastlanmasına rağmen, çokeşli yaşam sürdüren bireylerde daha fazla virüs daha yaygın olarak görülmüştür. Virüsün yayılma alanlarından biri de, kalabalık insan grupları tarafından kullanılan umumi tuvaletlerdir. Bu sebeple umumi tuvalet kullanımı sonrası genital bölgelerin özenle sterilize edilmesi gereklidir.

Bazı hallerde çok eşlilik durumu olmasa bile, eşlerden birinin daha önce HPV virüsünü almış olması da riskin diğer eşe taşınmasında bir faktördür. Tek eşlilikte prezervatif kullanımı tam koruma sağlamamakla birlikte, diğer durumlara göre daha yüksek oranda koruma sağlayabilmektedir.

HPV Virüsünün Tedavi Yöntemleri

Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanılan HPV aşıları en çok kanser yaptığı bilinen türlere karşı kullanılmaktadır. Aşıların bir bölümü kanser yapan virüs tiplerine karşı bağışıklık oluştururken, diğer aşı tipi hem kanser hem de siğil yapan virüslere karşı koruma sağlamaktadır. Erkeklerde meydana gelen HPV virüs bulaşmalarının mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Virüse yönelik olarak uygulanan tedavi yöntemleri arasında,

  • Yakma yöntemi
  • Koterizasyon
  • Lrrp
  • Lazerle yakma
  • Dondurarak tedavi
  • Cerrahi müdahale
  • Özel krem kullanılması gibi seçenekler bulunmaktadır.

Erkeklerde kondilom tedavisi için en uygun teknik yakma yöntemidir. Erkeğe uygulanacak koterizasyon, lrrp ve lazerle yakma tekniklerinden hangisinin kullanılması gerektiği, muayene sonrasında hekimin kararına bırakılmalıdır. Bazı hallerde genital bölge siğillerin cerrahi müdahale, dondurmak seçenek olarak değerlendirilmektedir. Küçük siğillerde ise özel kremler sürmek yoluyla tedavi mümkün olabilmektedir. Yeniden nüksetme riskini minimum seviyeye çekmek için, erkeklerde yakma yönteminin kullanılması daha kalıcı sonuçlar içermektedir.

HPV ( Human Papilloma) olarak adlandırılan virüs en fazla cinsel yolla bulaşmaktadır. Vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen virüsün 100’den fazla tipte görüldüğü tespit edilmiş bulunmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir