Dr. Cem ÖZLÜK

İNTERFİLİTE


İnterfilite


Erkek infertilitesi , erkekteki sperm sayısının çocuk yapmak için yetersiz olmasıdır. 1 yıl süre zarfında korunma olmadan ilişkiye girilmesine rağmen gebelik durumunun oluşmamasıdır. Evli çiftlerin yaklaşık olarak %15’inde bu durum görülür.

Kısırlıkta yalnızca erkeğe bağlı olan durumlar %20 oranındadır. Erkek ve kadına bağlı olan faktörler %30 civarındadır. %10’luk bir dilimde ise kısırlığın nedeni açıklanamaz.

Erkek İnfertilitesi Teşhisi Nasıl Konur?

Teşhis için belirlenen ve başarı ile uygulanan birçok yöntem vardır. Elle fiziki muayene, sperm tahlilinin yapılması, hormon analizi ve ultrasonografi bu yöntemlerden bazılarıdır. Erkek infertilitesi için daha özel genetik testlerde teşhis yöntemleri arasında yer alır.

Birçok kişi önce kadın mı yoksa erkek mi kontrol edilmelidir sorusunu soruyor. Toplum yapısından dolayı erkekler genelde muayene olmak istemez. Ancak sorun her iki tarafta da olabilir. Bu yüzden çiftlerin birlikte doktor kontrolüne gitmeleri, daha sağlıklı olacaktır. Ancak erkekler konulan teşhisler daha çabuk ve daha kolaydır.

Burada önemli olan sorunun erken teşhisinin yapılabilmesidir. Geç yapılan teşhislerde tedavi süreleri uzar ve daha çok işleme maruz kalınabilir. Eğer bir sene sonunda korunma olmamasına karşın çocuk sahibi olunamıyorsa hemen bir üroloji uzmanına başvurulmalıdır.

Erkek Kısırlığı Neden Oluşur?

Şu ana kadar yapılan araştırmalarda bu durumun birden çok nedeninin olduğu saptandı. Varikosel, hormonal bozukluklar, genetik ve ailevi faktörler, daha önceden geçirilen iltihabi hastalıklar ve sperm kanalında çeşitli nedenlerden dolayı oluşan tıkanıklıklar, önde gelen nedenlerdendir.

Kısırlıkta Varikosel Etkisi

Varikosel erkek testislerinde oluşan varise verilen addır. Kısırlıkta sıklıkla görülebilen hastalıklardandır. Ayrıca bu hastalık türü, tedaviye en çabuk yanıt veren ve tedavisi kolay olan hastalıklardandır. Kandaki toksik maddeler testislerin sol tarafından bulunan toplardamarların tıkanmasından dolayı, geriye doğru giderler. Bu durum sperm yapısının ve sayısının olumsuz etkilenmesine neden olur.

Erkek Kısırlığı Tedavi Yöntemleri

Teşhis koyulduktan sonra öncelikle ilaç tedavisi ile başlanır. Daha sonra ilerleyen safhalarda ameliyat çözüm olarak uygulanır. Kanal tıkanıklığı genelde ameliyat ile çözülebilen bir durumdur. Sperm sayısının azalması ise hormonal ilaçların hastaya verilmesi ile tedavi edilmeye çalışılır.

Bazı durumlarda tüp bebek yöntemi ile çiftlerin çocuk sahibi olması sağlanır. Laboratuvar ortamında bulunan spermler kadın rahmine bırakılır ve tüp bebek işlemi tamamlanır.


Kesin ve Kalıcı Çözümler

Yaptığım Tedavi ve Ameliyatlarda Kesin ve Kalıcı çözümler için Bilimsel Yöntemlerle Hareket eder, Sizlerin sonuçlardan memnun olmanız için en yeni teknik ve uygulamaları gerçekleştiririz.


Her Zaman Her Yerde

ntalya/Alanya’daki kliniğimiz haricinde, hastalarımıza kolay ulaşılabilirlik olması açısından, Ankara ve İstanbul’da da Sizlere hizmet vermek için bir telefon yakınınızdayız.


Etkili ve Güvenli Yöntemler

Bütün tedavi ve ameliyatlarda sizlerin sağlığı bizim için önemli. Bu yüzden en güvenli ve en etkili yöntemlerle sizlerin en iyi sonucu almanız için gereken her şey yapılmaktadır.


Memnuniyet için Ulaşılabilirlik

Her Türlü Sorununuzda ben ve Asistanlarım telefon, mail ve diğer iletişim araçları ile sizlerin her zaman yanınızda. Tedavi ve Ameliyat sonrası bile hep ulaşılabilir olmak bizler için önemlidir.


Op. Dr.

Cem Özlük

Yaptığım Tedavi ve Ameliyatlarda Kesin ve Kalıcı çözümler için Bilimsel Yöntemlerle Hareket eder, Sizlerin sonuçlardan memnun olmanız için en yeni teknik ve uygulamaları gerçekleştiririz.


ADRES

Atatürk Blv. No:36 Alanya/AntalyaTELEFON

+90 (535) 463 53 33Bizi Takip Edin

Op. Dr. Cem Özlük

Üroloji – Genital Estetik – Cinsel Sorunlar Tanı ve Tedavi Merkezi Mutluluğunuz İçin Çalışıyoruz.Her Hakkı Saklıdır.