Kegel Egzersizleri Nedir, Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri nasıl uygulanır? 

Kadınlarda kalça kısmının da dahil olduğu pelvik kaslarının güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi için yapılan egzersizlere Kegel egzersizleri adı verilir.

Pelvik kasların güçlendirilmesi, sağlıklı bir cinsel yaşam ve doğum gibi önemli olaylarda gereklidir. Bir anlamda sağlıklı bir cinsel yaşam için olmazsa olmazlardan bir tanesidir.

Kegel Egzersizleri Neden Uygulanır?

Vajina ve rahim gibi bölgeleri kapsayan pelvik bölgeye anal kısımda dahildir. İdrarı tutamama, cinsel ilişkide meydana gelen sorunlar, doğum sırasında meydana gelen sorunlar, orgazm olunamaması ve dışkı yaparken zorlanılması hep bu kasın doğru çalışmamasından kaynaklanan sorunlardandır. Kegel egzersizleri düzenli olarak yapıldığında bu sorunların giderildiği görülebilir.

Zamanla vajinal kaslar yaşın ve diğer çevresel etkilerden meydana gelen nedenlerle gevşer kontrol edilemez hale gelebilir. Ancak bu kaslar
kontrol edilebilir ve birçok kadın aslında bu kasları nasıl kontrol edeceğini bilemez.

Sağlıklı bir yaşam için bu kasların kişinin isteği ile kontrol edilebilmesi gerekir.

Tavsiye içeriğimize göz atın => Penis büyütme ameliyatı fiyatları

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

En faydalı ve en sık uygulanan egzersiz biçimi, tuvalete otururken idrarın gelmesine rağmen birkaç kez tutulup bırakılmasıdır. Bu sayede vajinal kasların nerede olduğu öğrenilir ve çalıştırma sırasında vajinal kaslar hissedilebilir. İdrar yapımı bittikten sonra aynı hareketler tekrar edildiğinde, kaslar daha net bir şekilde hissedilebilir.

Sırt üstü sert bir zemine uzanılır ve kalçalar yere paralel olacak şekilde aşağı ve yukarı doğru hareket ettirilir. Bir diğer hareket ise kalçalar aşağı ya da yukarı doğru hareket ederken vajinal kasların sıkılıp bırakılmasıdır.

Vajinal kaslar sıkılır ve birkaç saniye boyunca bu şekilde tutulur. Sonra tekrar bırakılır ve bu hareket günde birkaç defa tekrarlanır. Aralıksız olarak 13-15 kere bu hareketlerin yapılması faydalı olacaktır. hareketler yapılırken normal bir şekilde nefes alınıp, verilmelidir.

İşaret parmağından yardım alınarak Kegel egzersizleri yapılabilir. bu egzersiz türünde sırt üstü yatılır ve derin nefes alınıp verilir. Nefes egzersizi rahatlamanın sağlanması içindir. İşaret parmağı vajina içerisine sokulup ve vajinal kaslar sıkılır. Birkaç saniye bekledikten sonra kaslar gevşetilir.

Bu egzersizin günde en az 10 defa yapılması gerekir.

Bir diğer egzersiz türü ise cinsel birleşme sırasında yapılandır. Penis vajina içerisinde iken vajinal kaslar sıkılır ve kasılma hissedilir. Birkaç saniye beklendikten sonra kaslar tekrar gevşetilir ve bu hareket birkaç defa yapılmalıdır. Ayrıca cinsel birleşme sırasında yapılan kasılmalar, partnerinde hoşuna gider ve yakınlığın daha da artmasını sağlar.

Kegel egzersizlerinin düzenli olarak yapılması sonucunda, kadınlar açısından problem olan birçok hastalık düzelir. Özellikle idrar kaçıran ya da doğumda zorlanan kadınların bu hareketleri düzenli olarak yapmaları gerekir.

Sağlıklı bir cinsel yaşam için de Kegel egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerekir. Bir dönem yapıp bırakmak aslında iyi değildir. Bunu sürekli alışkanlık haline getirip yapmak ve hayatın bir parçası olarak görmek gerekir.