Kondilom Ameliyatı Olanlar Neye Dikkat Etmeli

Kondilom Ameliyatı Olanlar Neye Dikkat Etmeli

Günümüzde sıkça duyduğumuz bir hastalık olan kondilom her 10 kişiden 8’inde meydana geliyor. HPV virüsü olarak isimlendirilen hastalığın 400’den fazla türü vardır. Bunlardan çok az bir kısmı kanser oluşturma riskine sahiptir. Diğerleri ise kanser oluşturma riski düşük ve orta olarak sıralanabilir. Kondilom virüsü yüzde 90 oranında ilişki sonucunda bulaşır. Birden fazla partner ile ilişki yaşamak; bu hastalığın oluşmasına sebep oluyor. Yüzde 10 oranında ise ilişki dışında tuvalet ve el ile temastan geçiyor. Oral yol ile bir başkasını öpmek ağız içerisine kondilom yerleşmesine neden olabilir. Siğil olarak isimlendirilen karnabahar şeklindeki yapılardır. Zararlı ve zararsız türleri vardır.

Kondilom ve Tedavi Aşamaları

HPV virüsünün; genital bölgede karnabahar şeklinde siğillerin ortaya çıkması sonucu kişi durumu fark eder. Belirti veren siğiller genellikle kanser oluşturma riski düşüktür. Yine de her ihtimale karşı her bayanın 3 yılda bir pap-smear testi yaptırması gerekiyor. Olası bir kanser riskinin erkenden saptanılması için önemlidir. Yapılan araştırmalar rahim ağzı kanseri olan kişilerin yüksek riskli HPV virüsü taşıdığı tespit edilmiştir. Kişi yüksek riskli HPV virüsü taşıması gelecekte kanser olacağı anlamını taşımıyor. Gerekli tetkik ve pap-smear testi ile erken teşhis konulabilir. Her HPV virüsü olan kişi kanser olduğu anlamını taşımıyor. Belirtildiği üzere, çok az türü gelecekte kanser yapıyor.

Kondilom Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Kondilom tedavisi için uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.
  • HPV virüsünün 400 den fazla türü vardır.
  • Virüs çoğu zaman belirti vermez ve vücut virüsü atar.
  • Her 100 kişiden 80 i yaşamlarının belirli dönemlerinde HPV ile karşılaşmıştır.
  • Kondilomlar, cerrahi bir operasyon sonucu yerlerinden alınır.
Günümüzde sıkça duyduğumuz bir hastalık olan kondilom her 10 kişiden 8’inde meydana geliyor. HPV virüsü olarak isimlendirilen hastalığın 400’den fazla türü vardır.

Kondilom Tedavisi ve Sonrası

Kondilom fark edildiği zaman mutlaka muayene olunup türü belirlenmelidir. Hekim siğil türünün örneğini alır ve patolojiye gönderir. Düşük, orta ve yüksek olmak üzere üç adet türünden birisi söylenir. Kondilomların gelecekte kanser yapmaması için cerrahi olarak alınması gerekiyor. Alınan kondilomlar tekrar çıkabiliyor. Bunun için kişinin hem biyolojik hem de psikolojik açıdan bedenine dikkat etmesi önemlidir. Aşırı stres altında kalmak, siğil sayısının artmasına neden olabiliyor. Yine aynı şekilde temiz tutulmaz ise kaşıntı ve kanamalar oluşabiliyor. Süreç içerisinde hekim tarafından verilen kremler düzenli olarak sürülmelidir. Eğer tekrar çıkar ise aldırılmalıdır. Tedavi sürecinde acı çekilmemesi için kişiye narkoz verilir ve genel bir anestezi işlemi uygulanır.

 

Ürolojik Kanserler! BAŞLIK BURAYA GİRELECEK

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir