Kondilom Tedavi Fiyatları

Kondilom Tedavi Fiyatları

Genital siğil olarak da adlandırılan kondilom, oldukça sık görülen ve ağırlıklı olarak cinsel ilişki sırasında geçen hastalık türlerinden biridir. Kadın-erkek her iki cinste de görülmekle birlikte %70 oranda kadınlarda görülmektedir. Tıbbi olarak genital kondilom olarak adlandırılan bu hastalık, Human papillova acı verilen virüsün belirtileridir. Genital siğillerin tedavisi amacıyla geliştirilen yöntemler ise,

  • Kremle yakarak tedavi
  • Kriyoterapi
  • Elektrokoterizasyon
  • Cerrahi yöntemler şeklindedir.

Yapılan tüm tedaviler siğillerin belli bir süre bünyeden uzaklaşması değil, tamamen yok edilmesi amacıyla yapılmaktadır. Tedavi yöntemleriyle tam olarak ortadan kaldırılmakla birlikte düşük oranlarda nüksetme ihtimali de mevcuttur.

Kremle yakma yöntemi: siğilin dokusunun kimyasal olarak yakarak tedavisinin sağlandığı bu yöntemde, siğilin üzerine sürülen kimyasal jel kıvamındaki kremler sayesinde siğiller ortadan kaldırılır. Ancak bu tedavi yönteminde siğil civarındaki dokuların zarar görmemesine büyük özen gösterilmelidir. Bu tür tedaviler görülen siğilleri yok etmekle birlikte, makat içerisinde gelişen siğil veya mikrobik gelişimleri yok etmekten uzak bir yöntemdir.

Kriyoterapi: Siğillerin dondurulmak suretiyle yok edildiği bu teknikte, sıvı nitrojen kullanılmaktadır. Özel bir cihaz yardımıyla siğillerin üzerine püskürtülen nitrojen, siğil yapısını dondurulur ve yaklaşık 15 gün süre sonunda dökülerek sağlıklı ciltten ayrılır.  Dondurma tedavisi lokal anestezi uygulamasına gerek duyulmadan yapılabilen bir işlemdir. Uygulama sonrasında 1 ile 5 gün arasında siğillerin siyahlaşması ve kabuk haline dönüşmesi beklenir. Dondurma işlemi yapıldıktan sonraki dönemde hastaya çeşitli merhemler reçete edilerek bakıma devam etmesi önerilir. Tedavi süresince ciddi bir açık yara oluşmadığı gibi, kozmetik sonuçları da oldukça tatmin edicidir. Dondurma tedavisi genellikle siğil sayısının az ve boyutlarının küçük olduğu durumlarda yapılır. Hastanın siğil sayısının çok fazla olduğu hallerde hekimin önereceği farklı tedaviler uygulanır.

Elektrokoterizasyon: Koter ile yakma tekniği olarak adlandırılan bu tedavi yönteminde, deriye özel uçlar vasıtasıyla elektrik akımı uygulanarak, hastanın tenine temas ettirilen antenden cihaza geri dönmesi sağlanır. Tedavinin temel mantığı, elektrik akımının hastanın cildinde dolaşım yaptığı sürede en fazla dirence uğrayacağı yer olan siğillerin özel uçlarla yakılmasıdır. Bu işlem sırasında elektrik akımı siğillere ulaştığında dirence uğramakta, özel uçlarda ısı birikimi oluştuğunda siğilin yakılarak yok edilmesi mümkün olmaktadır. Bu yöntemle Kriyoterapi yöntemine oranla daha yüksek başarı sağlamak ve kalıcı tedavi uygulamak mümkün olabilmektedir.

Cerrahi müdahale: Cerrahi müdahale yöntemiyle siğil tedavisinde temel amaç, siğillerin bulunduğu taban dokunun yok edilmesidir. Diğer birçok tedavi yöntemi muayenehane şartlarında yapılabilmekle birlikte, cerrahi müdahaleler ameliyat şartlarında ve uzman hekimler vasıtasıyla yapılmaktadır. Anestezi altında yapılan cerrahi operasyonlarda siğiller cerrah tarafından tek tek alınmak suretiyle tamamen yok edilmektedir. Diğer tedavi yöntemleri de siğil oluşumuna son vererek iyileşme sağlamakla birlikte, hastaların taşıyıcı olma durumları uzun yıllar devam edebilmektedir. Bu sebeple hekimin önereceği periyotlardaki kontrol ve muayenelere devam edilmelidir.

Kondilom Tedavi Fiyatları

Kondilom tedavi fiyatları, tedaviyi yapacak olan hekim ile görüşme sonrasında belirlenmektedir. Yapılacak tedavi ile ilgili fiyatlandırmaları belirleyen unsurlar arasında,

  • Siğillerin büyüklüğü
  • Yaygınlık ölçüsü
  • Yerleşmiş bulunduğu yer
  • Tedavinin anestezi altında yapılıp yapılmayacağı yer almaktadır.

Kondilom tedavisinde fiyat belirleyen bir başka husus ise, tedavinin yapılacağı klinik ve hekimin fiyat politikalarıdır. Ancak oldukça önemli bir sorun olması ve bireylerin gerek yaşam konforunu, gerekse cinsel hayatlarını olumsuz etkilemesi, mutlak tedavi edilmesini gerektirir. Yaklaşık 200 farklı türe sahip olduğu bilinen HPV virüsünün rahim ağzı, penis, vajina, anüs, ağız ve boğaz kanserlerinin oluşumuna sebep olduğu unutulmamalıdır. Kondilom teşhisi yada belirtileri hakkında bilgi almak için Hpv Virüsü Nasıl Anlaşılır başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.

Genital siğil olarak da adlandırılan kondilom, oldukça sık görülen ve ağırlıklı olarak cinsel ilişki sırasında geçen hastalık türlerinden biridir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir