Vaginismus

Vaginismus

Kilo, kalori ya da çocukları büyütmek gibi gelip geçici dertlerin yanında kadınların vaginismus hastalığı gibi ciddi cinsel sorunları da var.

Kadınlar arasında sıkça yaşanıyor, ne olduğu tarif ediliyor ama adı vaginismus hastalığı olarak adı pek bilinmiyor. Nasıl bir durum olduğu kolayca tarif edilir diyoruz, çünkü bu hastalık cinsel birleşme sırasında kadınların yaşadığı kontrol dışı kasılmaları anlatmaktadır. Dünyada pek çok kadın bu durumla karşı karşıyadır.

Vaginismus Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Ve konu hakkında ilk etapta söylenecek hususlardan biri de bu durumun yüzde 98 oranında psikolojik nedenlerden kaynaklandığı üzerinedir. Geri kalan çok az orandaki kısım fizyolojik nedenlerden oluşur. Kızlık zarının kalın, yüksek kenarlı ya da çok parçalı olması bu fizyolojik sebepler içindedir. Tıpta penatrasyon olarak adlandırdığımız vajen ve penis birlikteliği sırasında ağrı ve sancı hissedilir, kadın kasılıp kalır. Bu durum zamanla korkuya ve cinsel hayattan uzak durmaya varır. Pek çok çiftin iç dünyalarında yaşadığı budur. İlk gece korkusu, genel anlamda zaten kızların cinsellik hakkında korkutularak büyütülmesinin üstüne vaginismus eklendiğinde sağlıklı bir cinsellik kadınlar açısından yaşanamaz olur. Vaginismus nedir ve tedavi yöntemleri nelerdir konusunda bu yüzden özellikle kızlarımızın bilinçlenmesi yararlı bir eğitim olacaktır.

Partnerinizle yakınlaştığınızda bir kadın olarak terliyor, korkuyor, kalp çarpıntısı hissediyor, bacaklarınızı sıkı bir şekilde siz fark etmeden kapatıyor, panikliyor ve hatta cinsel birleşmenin iğrenç olduğunu düşünüyorsanız vaginismus belirtileri yaşanıyor demektir. Ayrıca ilişkinin daha ilk başlarında kasılıp kalma bu hastalığın tanısı için yeterlidir. Bir doktordan yardım almanız en iyi çözümdür. Eğer fizyolojik bir sorununuz yoksa sorun kesinlikle psikolojiktir.

Vaginismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Psikolojinin size bu konuda söyleyeceği ilk cümle ise cinselliğin insan hayatında gayet normal bir dürtü olduğudur. Küçüklükten beri size aşılanan toplumsal korkularınızı bir kenara bırakmanızın yolu aranacaktır ki bu korkuların içinde baba baskısının bile etkisi vardır. Bir kadın olarak kendi vücudunuzu tanımak da çok işe yarar. Vücudunuzun pelvik tabanı adı verilen basen kısmında tıp doktorlarının aynı zamanda aşk kasları dediği kaslar olduğunu biliyor muydunuz? Öğütlenen bazı hareketlerle bu kasları güçlendirmek bile vaginismus tedavisi içindedir ve çok işe yarar. Ama bir kez daha belirtmek isteriz ki bu durumun gerçek tedavisi sizin kendi zihninizde olacaktır. Eşinizle yapılan görüşmeler, sizin onunla içtenlikle konuşmanız davranışsal psikoloji çözümleri olarak uygulanır. Günümüzde vaginismus hastalığının tedavisi bir hafta içinde gerçekleşebilecek kadar ilerlemiştir.

Güven dolu bir tıbbi ortam, etkili yöntemler, her zaman her yerde doktora ulaşılabilme, hasta memnuniyetini sağlamak için uğraşan doktor ve hastanın ihtiyaç duyduğu her konunun konuşulması bu konuda kesin ve kalıcı çözümler yaratmıştır. Yeter ki siz olayı kafanızda büyütmeyin, korkularınızı çoğaltmayın.

Önerilen yöntemler içinde bir aynanın ele alınıp vaginanın incelenmesi bile vardır. Pek tanımadığınız ama nihayet gördüğünüz bir organdan korkmanıza da gerek yoktur. Genital bölgeniz ile barışmayı deniyorsunuz.

Cinsel ilişki sırasında kadının (kötü bir tanımlamadır aslında) duvar gibi kalması, birleşmeyi adeta imkansız hale getirmesi olarak da bu hastalığı anlatabiliriz. Birleşme bir şekilde gerçekleşse bile kadın hiçbir keyif almamakta, aksine acı duymaktadır. Her 10 kadından birinin bu sorunu yaşadığını da biliyoruz.

Günümüzde internete her sorunun çözümü için başvuruluyor. Cinsel hayat ve vaginismus hastalığı hakkında da temel danışman şimdilik internettir. Ama bundan vazgeçin, kulaktan dolma sözlerle tedavi olmaz. Bu konuda uzman doktorlarla görüşmeniz en iyi çözümdür.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Cinsel İsteksizlik

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir