Vajinoplasti nedir, nasıl yapılır?

Vajina, yaklaşık 9 cm uzunluğunda olan ve genişleyebilen kaslı bir organdır. Cinsel ilişkiyi mümkün hale getirmek ya da bebeğin doğumunu gerçekleştirmek dışında, adet sıvısının dışarı atılması ve boşaltım organı olması gibi birçok önemli özelliği bulunmaktadır. Vajinal kasları ve birçok sinir hücresini barındırması nedeniyle, cinsel ilişki sırasında haz duyulmasını da sağlamaktadır.

Vajinanın yapısını zaman içerisinde deforme hale getiren birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenler, vajinanın gevşemesine yol açar ve işlevselliği üzerinde olumsuz sonuçlar meydana getirir. Vajina daraltma estetiği olarak da bilinen vajinoplasti, olumsuz sonuçlardan kurtulmak ve daha genç bir görünüm sağlamak için uygulanan önemli bir prosedürdür.

Vajinoplasti nedir?

Vajinoplasti; doğumdan itibaren gelen veya sonradan oluşan vajina defektlerini düzeltmek, gevşeyen kasları sıkılaştırmak ve vajinanın normal fonksiyonlarını kazandırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Fiziksel işlevlerin yanı sıra cinsel yaşamı daha iyi hale getirmek için de uygulanmaktadır. Vajinoplasti prosedürünün amacı, iç bölgedeki cinsel zevki arttırmak ve dış bölgedeki estetik görünüşün düzeltilmesidir.

Vajinoplasti neden yapılır?

Fiziksel ve çevresel birçok etken vajinal bölgedeki kas, cilt, mukoza ve yumuşak dokuların gevşemesine neden olmaktadır.  Yaşlanma, normal doğum, yer çekimi, hormonlar, aşırı cinsel ilişki, kürtaj, aşırı kilo alma, zayıflama gibi faktörler vajinanın normal görünüm ve işlevselliğine zarar verebilir.

Vajinoplasti işleminin uygulanma nedenlerinden bazıları şöyledir:

 • Vajinanın görünümünü iyileştirmek: Vajinanın görünümünden memnun olmayan kadınlarda utanma, cinsellikten kaçınma, cinsel isteksizlik gibi birçok problem oluşmaktadır.
 • Cinsel tatmini arttırmak: Genişleyen bir vajina, cinsel ilişki esnasında penisi tam olarak kavrayamadığı için cinsel tatminsizlik meydana gelebilir. Vajinoplasti sonrasında kaslar sıkılaşır ve cinsel tatmin mümkün hale gelir.
 • Ağrı veya acı hissini azaltmak: Vajinadaki pelvik taban kaslarının ileri derecede gevşemesi sonucunda vajina üzerinde baskı oluşabilir. Bu baskı zaman içerisinde ağrı ve rahatsızlık hissine neden olur.
 • Kıyafet seçimini kolaylaştırmak: Genişleyen bir vajina, özellikle dar pantolon veya mayo gibi giysiler tercih edildiğinde kötü bir görünüme neden olabilir. Vajinoplasti sonrasında kadınlar için daha fazla kıyafet seçeneği olacaktır.
 • Özgüveni arttırmak: Gevşek vajinal kaslara sahip olmak hem üzücü hem de utanç verici olabilir. Bu durum depresyon gibi psikolojik rahatsızlara dahi yol açabilir. Vajinal görünümü ve işlevini iyileştirmek kişinin özgüveninin yükselmesini sağlayacaktır.

Vajinoplasti kimler için uygun değildir?

Hamilelik sürecinde vajinoplasti işlemi uygulanamamaktadır. Doğumdan 1 yıl sonra, ihtiyaç halinde yapılabilmektedir. Vajinoplasti yöntemini tercih eden bir kadın 18 yaşından büyük olmalı, istek ve ihtiyaçları titizlikle değerlendirilmeli, tıbbi geçmişi incelenmelidir.

Vajinoplasti, adet dönemi esnasında yapılamamaktadır. Adet kanaması bittiğinde veya bir sonraki adet dönemine en az 10 gün kaldığında yapılabilir. Bunun nedeni, ameliyat sonrası oluşabilecek kanamalarının ayırt edilebilmesi gerekliğidir. Ayrıca, işlem uygulanacak kişinin ameliyattan 1 hafta önce kan sulandırma etkisi olan ilaçlar kullanmaması gerekmektedir.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı öncesinde hastaya genel anestezi uygulanmaktadır. Ameliyat esnasında vajinal kanal, önden arkaya doğru cerrahi olarak sıkılır ve fazla gevşetilmiş mukoza ve kas dokusu çıkarılır. Gevşeyen ve anatomik olarak birbirinden ayrılan kasları gerilerek tekrar dikilir.

Vajinal estetiğin temel prensibi, kas yapısını birbirinden ayırmak ve doğru bir şekilde bir araya getirmektedir. Ayrıca, vajeninin iç bölgesinde ruga olarak adlandırılan zevk hissi sağlayan yapılarda silinmenin meydana gelmesi halinde ruganın silinmiş kısımları da çıkarılır. Tüm işlemler vajina içerisinde yapılacağı için, dış görünümde herhangi bir iz oluşmayacaktır. Ameliyat, yaklaşık 1 saat içerisinde tamamlanır ve hasta 24 saat boyunca gözetimde tutulur.

Vajinoplasti sonrası ağrı olur mu?

Vajinoplasti sonrasında fazla ağrı hissedilmemektedir. Bölgedeki şişme ve gerginlik hissi birkaç gün sürebilir. Prosedür sonrasında işlem uygulanan vajina içerisine 1 gün boyunca tampon yerleştirilir. Tampon çıkarıldıktan sonra kişi kendini daha rahat hissedecektir.

Ameliyattan sonraki 3-4 gün içerisinde hafif ağrı ve rahatsızlık hissi oluşabilir. Bunun için reçete edilen ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Vajina kaslarına uygulanan dikişiler genellikle vücut içerisinde çözülebildiği için dikiş alma işlemi uygulanmamaktadır. Kısa süre içerisinde hastanın günlük yaşamını sürdürmesi beklenir ve dokuların tamamen iyileşmesi yaklaşık 1 hafta içerisinde tamamlanır. 4-5 hafta boyunca hafif kanama veya akıntının olması normal kabul edilir.

Ameliyat sonrasında yeteri kadar dinlenmek, zorlu aktivitelerde bulunmamak ve ağır yük kaldırmamak önemlidir. Tam iyileşmenin sağlanabilmesi ve yeniden deformasyonun engellenmesi için 4 ile 6 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durulması önerilir.

Ameliyat sonrası önerilen tüm talimatlara uygun hareket edilmesi halinde, görünüm ve işlevsellik bakımından oldukça iyi sonuçlar alınabilir. Böylece, hastanın kendine olan güveni artacak ve sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olacaktır.

Vajinoplasti kalıcı mıdır?

Vajina daraltma ameliyatlarının sonuçları kalıcıdır. Bununla birlikte doğum, aşırı kilo alma, aşırı kilo kaybı ve yaşlanma gibi bir faktörlerin sonrasında kaslarda bir miktar gevşeme olması normal kabul edilir.  Ameliyatın başarısız olması ve ikinci bir ameliyat olma gerekliliği oldukça nadir görülen durumlardır.

Vajinoplasti riskleri nelerdir?

Vajinoplasti oldukça güvenilir bir işlem olsa dahi, tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi nadir görülebilen bazı komplikasyonların oluşma ihtimali vardır. Kalın skar eğilimi olan hastalarda hassasiyet, ağrı veya gerginliğe neden olan skar dokusu gelişebilir. Bu durum sonrasında izleri yumuşatmak için başka bir cerrahi işlem veya tedavi gerekebilir.

Ameliyat sonrasında aşağıdaki belirtilerden herhangi birinin mevcut olma durumunda hekim desteği almak gerekir:

 • Yavaş veya düzensiz kalp atışı,
 • Göğüs ağrıları,
 • Nefes darlığı,
 • Enfeksiyon,
 • Kanama,
 • Anestezi tepkileri,
 • Kronik veya keskin olan ani ağrılar.

Vajinoplasti fiyatı nedir?

Vajinoplasti ameliyatları, kişinin ihtiyaç ve isteklerine göre şekillenmektedir. Öncelikle hasta ile ön görüşme yapılmalı ve fiziksel muayene gerçekleştirilmelidir. Vajinoplasti, diğer vajinal estetik operasyonları aynı anda yapılabilir ve bu nedenle net fiyat bilgisi için işlemlerin gerçekleşeceği sağlık merkezi ile iletişime geçilmelidir.

Bu içeriğimizi okuyan kullanıcılarımız => Vajen Estetiği nedir ? isimli içeriğimize bayıldılar!