penis eğriliği nedir

Penis Eğriliği Nedir

Penis eğriliği nedir? Doğuştan kaynaklanan fizyolojik özelliklerden dolayı penis bazı kişilerde, sağa ya da sola doğru eğri olabilir. Aslında abartılı olmadığı sürece Penis Eğriliği normal sayılabilir. Öncelikle normal olan penis düzgünlüğünün ortaya koyulması ve eğriliğin derecelerinin bilinmesi, sorunun çözümü için gereklidir.

Tavsiye içeriğimize göz atın => Penis büyütme ameliyatı fiyatları

Normal olmayan kırılma, partnere veya kendisine acı veren durumlar için söz konusudur. Bu sınıfa giren her penis şekli eğri olarak kabul edilir ve tedavi edilmesi gerekir.

Eğri olan penis doğuştan ve sonradan oluşan bir durum olarak değerlendirilir. Doğuştan olan penis kırılmalarında genelde erkek cinsel aktif yaşa geldiğinde bunu fark eder. Eğrilik fazlaysa veya bireyde kaygı yaratıyorsa pilikasyon ameliyatı ile düzeltilebilir.

Sonradan oluşan penis eğriliği hastalığına Peyroni adı verilir. Erektil cisimlerin şaft dokusu dışında kalan kısımlarda ve kıkırdaksı doku içerisinde kalan kılıfların, fibroz plak oluşturarak peniste eğrilik oluşturması ve açılanmaya neden olması Peyroni hastalığının nedenidir.

Peyroni hastalığına penis bölgesine gelen travmalar ya da cinsel ilişkinin sert bir şekilde yaşanması, penis kırılması ya da aşırı seks neden olarak gösterilir.

Genelde kişilerde %1-2 oranında görülür. Eğrilme bazı durumlarda çok belirgin olarak görünebilir. Bazı durumlarda cinsel birleşme imkansız bir hal alır ve cinsel yaşamın olumsuz olarak etkilenmesine neden olur. İlerleme özelliği bulunan bir hastalıktır ve ereksiyonlarda çoğu zaman ağrı yaşanır. Bu ağrılar zamanla kendiliğinden kaybolur.

Peniste ereksiyon sırasında bir ağrı varsa derhal doktora başvurulmalıdır. Herhangi bir yaşta görülebilir ancak sık olarak 50 yaşlarında görülür.

Penis Eğriliği tedavİ YÖNTEMLERİ

Bazı ilaçlarla tedavi edilebilir. İlaç tedavisi hastalığın ilk safhalarında %30-40 oranında bir düzelme sağlayabilir. Penis eğriliği tedavisinde penis içerisine yapılan Kortizon enjeksiyonları da bir tür tedavi yöntemidir.

Cerrahi tedavinin yöntem olarak uygulanabilmesi için penis eğriliğinin 30 derecenin üzerinde olması gerekir. Yeterli sertleşmeye ulaşamayan ve cinsel birleşme sırasında zorluk yaşatan penis eğriliği cerrahi operasyonlar ile düzeltilir. Eğer bu durumlar normal seyrindeyse cerrahi operasyona gerek yoktur.

Eğrilik hafifse ve sertleşme sorunları yoksa nesbit ya da plikasyon operasyonları tercih edilir. Ancak eğrilik yoğun ve gözle görülebilir bir durumda ise sertleşme sorunu da olmuyorsa, yama yöntemi ile sorun giderilebilir.

Eğrilik ilerleyen bir safhada ise ve sertleşme sorunu yaşanıyorsa penil protez operasyonları ile sorun giderilir.

MUTLAKA OKUMALISIN! Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Penis Eğriliğinin yol açtığı sorunlar

Penis eğriliği sebebiyle ortaya çıkan en önemli sorun, cinsel aktivite sırasında şiddetli ağrıların oluşmasıdır. Penis eğriliğinin ileri boyutlarda olduğu bazı hallerde ise cinsel birleşmenin mümkün olmadığı görülmektedir. Şiddetli eğriliklerde penis vajen birlikteliği imkânsız hale gelmekte, bu durum hem erkek hem de kadında cinsel sorunların başlangıcına temel oluşturmaktadır. Ayrıca erkek açısından bu sorun estetik kaygıların oluşmasına sebep olurken, ilişkide başarısızlık düşüncesi sebebiyle psikolojik sorunlar da meydana gelebilmektedir.

Penis Eğriliği belirtileri nelerdir?

Çok fazla yaygın olmamakla birlikte bazı erkeklerde görülen penis eğriliği sorunu, doğuştan gelen bir sebebe bağlı olduğunda herhangi bir ağrı hissi olmaksızın gelişmektedir. Ergenlik dönemine girildikten sonra ereksiyon durumunda iyice belirginleşen bu durum, fark edildiği ilk dönemlerde doktor kontrolü gerektirmektedir.  Yaş ilerlemesi sonucu ortaya çıkan ve Peyronie hastalığından kaynaklanan penis eğrilikleri ise, akut ve kronik olmak üzere 2 evrede gerçekleşmektedir. Bu tür rahatsızlıklar doğuştan gelen penis eğriliklerinden farklı olarak, belirgin bir ağrı ile kendisini belli etmektedir. Akut dönemde ağrılarla başlayan dönem plakların ortaya çıktığı dönem olarak değerlendirilmekte ve yaklaşık 1-1,5 yıl sürmektedir. Bu dönemde herhangi bir tedavi uygulanmaması halinde peniste şekil bozuklukları oluşmaya başlayarak eğrilme meydana gelmekte, bazı hallerde bireyde erekte sorunlarına da neden olur.