Penis Büyütme Nedir, Nasıl Yapılır, Uzunluğu Ne Olmalı?

İlerleyen tıbbi çalışmalar; sağlık sorunları nedeniyle yapılan cerrahi operasyonların yanı sıra, görünüm ve işlevsellik kazandırma amaçlı olarak yapılan birçok işleme de imkan tanımaktadır. Bu işlemlerden biri de, penis büyütme operasyonlarıdır.

Penis büyütme nedir?

Erkek dış genital organı olarak bilinen penis, erkeklerde idrarın vücuttan atılmasını sağlayan ve cinsel işlevleri yerine getiren bir uzuvdur. Anatomik bakımdan sertleşebilir süngersi bir yapıdadır; kolajen maddesi bakımından ise oldukça zengin ve yapısal proteinler barındırmaktadır. İdrarın vücuttan atılması esnasında penis kaynaklı sağlık sorunlarına çok nadir olarak rastlansa da, cinsel işlevin yerine getirilememesi ile sıkça karşılaşılmaktadır.

Penisin ereksiyon haline gelebilmesi ve yeterli boyutta olması cinsel birleşme için gereklidir. Penisin içindeki erektil doku, cinsel uyarılma esnasında penisin sertleşmesi ve büyümesi amacıyla kanla doldurulur. Böylece, penisin büyüklüğü artar ve sertleşir. Penisin ereksiyonu, cinsel ilişki sırasında spermlerin kadının üreme sistemine daha kolay ulaşmasına yardımcı olur.

Birçok erkek, ereksiyon esnasında penisinin büyüklüğü ile ilgili endişe duymaktadır. Yapılan araştırmalara göre; penisinin boyutunun ideal olduğunu düşünen erkeklerin oranı %45 civarındadır. Büyük bir topluluk için, penis uzunluğu yetersizdir. Penis boyutunu arttırmaya yardımcı olarak alternatiflerin mevcut olduğu düşünülse de, bu amaca yönelik işe yarar tek yöntem penis büyütme ameliyatlarıdır. Cerrahi tekniklerin kullanımıyla birlikte penisin uzunluğu ve kalınlığı arttırılabilmektedir.

Penis uzunluğu ne olmalıdır?

Penis boyutu doğum esnasında yaklaşık olarak 2 cm civarındadır. Ergenlik çağından önceki erkeklerde 6 cm uzunluğuna ulaşırken, bu rakam ergenlikle birlikte ortalama 10 cm ve üzerinde olabilmektedir. Ereksiyon, penis boyutunun değerlendirilmesinde önemli bir faktördür.

Penis, 4 ayrı bölümden oluşmaktadır:

 • Penis başı:

Penisin uç bölgesidir ve bu bölgede bulunan glans, açık renkli bir doku ile kaplıdır. Sünnet işlemi esnasında glansı örten deri cerrahi ile çıkarılır.

 • Corpus cavernosum:

Penisin kenarları boyunca uzanan iki doku sütununa verilen addır. Ereksiyon esnasında bu bölüm kan ile dolarak penisi büyütmektedir.

 • Corpus spongiosum:

Penisin önünden geçen ve glans bölümünde sonlanan süngerimsi bir doku kolonudur. Bu bölüm, ereksiyon sırasında kanla dolar ve içinden geçen idrar yolunu açık tutar.

 • Üretra:

İdrarın vücuttan dışarı atıldığı bölümdür.

Penis boyutu ölçümü, doğru tekniklerle yapılmalı ve tüm penis bölgelerini kapsamalıdır. Ölçüm aleti, başlangıç noktası olarak kasık ile penisin birleşim noktasına getirilmeli ve penis başına dek uzatılmalıdır. Ölçüm aletindeki sıfır noktası doğru ayarlanmadığı takdirde, birkaç milimetrelik eksik hesaplama yapılabilir. Ayrıca, erektil halindeki bir penis ile erektil halinde olmayan bir penis ölçümü arasında büyük sapmalar mevcuttur.

 • Erektil olmayan bir penisin uzunluğu ortalama 8,6 cm ile 9,3 cm arasındadır.
 • Erektil halde bir penisin ortalama uzunluğu ise 12,9 cm ile 14,5 cm arasındadır.
 • Erektil bir penisin ortalama çevresi 8,8 cm ve 10 cm civarındadır.

Penis uzunluğu neye göre değişir?

Erkeklerde penis uzunluğunu etkileyebilen birçok faktör bulunmaktadır:

 • Yaş,
 • Genetik,
 • Irk,
 • İklim,
 • Köken gibi etkenler penis uzunluğu üzerinde rol oynayabilmektedir.

Penis kısalığının nedenleri nelerdir?

Penis uzunluğunu etkileyebilecek faktörlerden bağımsız olarak gelişen penis kısalığının birkaç nedeni bulunabilir.

 • Hormon düzensizlikleri: Erkeklik hormonu olarak da bilinen testosteron, penis boyutunda da etkilidir. Testosteron hormonu beyin ve testislerden salgılanmakta ve birçok cinsel işlev gerekliliklerini yerine getirmektedir. Yeteri kadar hormon salgılanamaması durumunda penis boyutu da küçük olacaktır. Gelişimini tamamlamış, ancak testosteron yetersizliği nedeniyle boyutu kısa olan penis için hormon takviyesi yapılabilir.
 • Penis dokusunun hasar görmesi: Prostat ameliyatı gibi bazı operasyonlar, penis dokusu ve sinirleri üzerinde hasarlara neden olarak penisin yeterli boyuta ulaşmasına engel olmaktadır.
 • Kromozom bozuklukları: Doğuştan gelen kromozom bozukluklar, penisin yeteri kadar gelişememesine neden olacaktır.
 • Fazla kilolu olmak: Göbek çevresi kalın, kasık bölgesi yağlı olan erkeklerde penis boyutu daha kısadır. Bunun nedeni penisin başlangıcının, kasıktaki yağ tabakası içerisinde kalmasıdır. Bu etken penisin kısa olmasını değil, kısa görünmesi üzerinde etkilidir. Yağ dokusunun azalması halinde, penis uzunluğunun 1-2 cm artması beklenir.
 • Penisin yanlış ölçümlenmesi: Penis ölçümü doğru yapılmadığında, penisin olduğundan daha kısa algılanmasına neden olabilir. Özellikle kilolu erkeklerde yapılan penis ölçümlerinde, hatalı sonuçlarla daha sık karşılaşılmaktadır. Penisin kasık ile birleşik olan bölgedeki yağ tabakasının bastırılması, penisin tam boyunu görmek için gereklidir. Anatomik özellik bakımından penisin kemik gibi sert bir doku içermemesi de hatalı ölçüme yol açabilmektedir.

penisbuyutme

Penis boyu uzatma ilaçları ile sonuç alınabilir mi?

Özellikle sanal ortamlarda yoğun olarak tanıtılan en yaygın tehlikelerden biri penis büyütme hapları ve kremleridir. Penisin büyüklüğünün değiştirilmesi için anatomik yapısının değiştirilmesi gerekir. Hap veya krem gibi ürünlerin, penisin yapısını değiştirebilecek hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bu ürünlerin çoğunluğu tamamen etkisizdir veya karmaşık şekerler, multi vitaminler gibi temel bileşenlere sahiptir.

Penis büyütme adı altındaki bazı ürünler, erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan PDE-5 inhibitörlerine veya diğer ilaçlar da içerebilir. Bu ürünler daha sert bir ereksiyona neden olabilir, bu nedenle daha büyük bir penis yanılsaması yaratır. Genellikle standart ereksiyon indükleyici haplardan daha az etkili olan ve denetimsiz üretim tesislerinde imal edilen ürünlerin toksik madde içerme oranı da oldukça yüksektir.

Penis büyütme haplarının hiçbiri bilimsel olarak test edilmemiştir ve güvenirliği kanıtlanmamıştır. Penis boyutunu büyütmek isteyen kişilerin, deneyimli doktorlara danışmaları ve etkisi yüksek olacak tedavi seçeneklerini değerlendirmeleri gerekmektedir.

Penis büyütme operasyonu neden yapılır?

Penis büyütme operasyonlarının temel amacı, penisin cinsel ilişki esnasında yeterli boyutta olmasıdır. Aynı zamanda penis kısalığını nedeniyle fiziksel görünüşlerinden olumsuz yönde etkilenen ve cinsel deneyimlerini geliştirmek isteyen erkekler için önemli bir işlemdir. Yapılan çalışmanın bulguları, penis büyüklüğünün erkeklerin kendileri hakkındaki genel izlenimlerini etkileyebileceğini de göstermektedir. Deneyimli ve alanında uzman bir cerrah tarafından yapıldığı takdirde başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Penis büyütme operasyonu nasıl yapılır?

Tüm erkeklerde penisin bir kısmı dışarıdan görünmez, vücudun içinde uzanır. Vücudun içerisindeki bu gizli kısım, kasık kemiğine ligamentolizis adı verilen doku ile bağlıdır. Bu doku, penisin işleyişinde hiçbir rol oynamamaktadır. Ancak penisin doğal eğilimi olan aşağı doğru değil, yukarı dönük bir ereksiyonun korunmasına yardımcı olmaktadır.

Ligamentolizis, penis büyütme işleminin temelidir ve bu cerrahi prosedür, bazı penis ligamentlerinin kesilmesini içerir. Böylece gizli olan kısım dışarı çıkarılarak, penisin görünür kısmının artması amaçlanır. Operasyonda bağların kesilmesinden sonra bir boşluk oluşturulur ve bağın yeniden bağlanmasını önlemek için hasta dokusunun ya da başka bir cerrahi malzemenin boşluğa yerleştirilmesi önemlidir. Standart bir ligamentolizis işleminde, penisin üzerindeki kasık bölgesinde bir kesi yapılır ve genellikle yara izi kalır. Estetik açıdan daha iyi sonuçlar veren, gözle görülebilir herhangi bir iz oluşmasına neden olmayan skrotum veya penis şaftının üstünden gizli kesiler yapılarak da gerçekleşebilir.

Penis büyütmek için yapılabilen diğer bir işlem ise, vücudun diğer bölümlerinden alınan yağın penise enjekte edilmesidir. Bu operasyonda enjekte edilen yağ miktarı biraz fazla verilir. Bunun nedeni; vücudun enjekte edilen yağın bir kısmını emmesidir. İkinci enjekte işleminde penis istenilen kalınlığa kısa sürede ulaşabilmektedir.

Kasık bölgesindeki yağ oranının fazla olması sebebiyle penis kısalığının mevcut olması durumunda ise, alt karın bölgesinden fazla yağın alınması tercih edilebilir.

Penis büyütme ameliyatları yaklaşık olarak 1-2 saat içerisinde tamamlanır. Genellikle 1 gün kontrol altında tutulan hasta, ertesi gün taburcu edilir. Genel anestezi kullanılarak yapılan ameliyatlar sonrasında kısa süreli azda olsa ağrı ve acı hissi olması normal kabul edilmektedir. Özellikle ameliyat sonrası ereksiyon esnasında ufak ağrılar söz konusu olmaktadır. Ancak geçici bir ağrıdır.

Penis büyütme operasyonu kimlere uygundur?

Penis büyütme operasyonu öncesinde, kişinin bu operasyon için uygun bir aday olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Operasyon uygulanacak kişinin beklentisi, en önemli etkenlerdendir. Gerçekçi beklentileri olan hastaların, penis büyütme işlemi sonrasındaki memnuniyet oranı daha yüksek olacaktır.  Penis büyütme operasyonu yaptırmak isteyen erkeklerin çoğu, ortalama penis büyüklüğüne sahiptir. Fakat bu işlemin uygulanması için çeşitli nedenler bildirmektedir. Bu nedenlerin operasyon için uygun olmadığını değerlendirmek yerine, hastanın isteklerini yönlendirmek daha önemlidir.

Penis kısalığı yaşayan erkeklerin birçoğu psikolojik stres yaşayabilir ve bu da zayıf ereksiyonlara neden olabilir. Hatta çoğunlukla özgüvenini yitirebilir. Tedavi sonrası ise bu sıkıntılar tamamen son bulmaktadır.

Penis büyütme operasyonu için üst yaş limiti yoktur, fakat 18 yaşın altındaki erkekler için uygun değildir. Penis gelişiminin tamamlandığı 20 ile 30 yaşları arasında yapılması daha sağlıklıdır.

Penis büyütme operasyonu etkili midir?

Penis büyütme operasyonu sonrasında alınacak bireysel sonuçlar hastanın anatomisine bağlıdır. Hasta için uygun görülen yöntem ve doğru teknikler kullanılarak yapılan ameliyatlarda, penis boyutunda 2 ile 5 cm arasında artış beklenir. Bu sayı bazen 4 ila 6 cm’de çıkmaktadır.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci de, penis büyütme operasyonlarında tedavinin bir parçası olarak kabul edilmektedir. Tarafımızca hastaya verilen talimatlara ve bakım yöntemlerine uygun hareket edildiği takdirde alınan sonuçlar daha başarılı olacaktır. Operasyondan yaklaşık iki hafta sonra, hekimin onayı ile birlikte penis gerdirme egzersizlerine başlanması önerilir. Bu egzersiz, penisin geri çekilmesini önler ve erektil halde daha fazla uzunluk kazanmasını sağlar. Yağ enjeksiyonu yapılarak gerçekleştirilen büyütme operasyonlarında penis şaftına birkaç hafta boyunca günlük olarak hafifçe masaj yapılması gerekir. Böylece, kan akışı hızlanır ve yağın kalıcılığı artar.

Sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi, penis büyütme operasyonları sonrasında önemlidir. Alkol ya da sigara gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınmak ve sağlıklı beslenmek iyileşme sürecine olumlu etkiler sağlayacaktır. Yaklaşık 3 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunmaması da dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Penis büyütme ameliyatı sonrasında, önceden yaşanan olumsuz psikolojik durumlar, düzene girmektedir. Hastalarımızın neredeyse tamamından duyduğumuz, erken boşalma, geç boşalma, ereksiyon olamama, öz güvenini yitirme, kendini yetersiz görme gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır.

Penis büyütme ameliyatı fiyatı nedir?

Başarılı bir penis büyütme operasyonu için yapılması gereken ön hazırlık süreci oldukça önemlidir. Güvenilir, bilgi ve tecrübeye sahip sağlık merkezi ve deneyimli bir hekim ile gerçekleştirilen operasyonlarda memnuniyet oranı da yüksek olacaktır. Öncelikle tedavi için uygun bir aday olunduğunun değerlendirilmesi için herhangi bir sağlık veya anatomik sorun olup olmadığını belirlemek gerekir. Fiziksel muayene, genel sağlık durumu, vücut kitle indeksi düzeyi, penis anatomisi ve geçmiş tedavi öyküsü değerlendirilmelidir. Tüm bu kriterlerin sonucunda tedavi şekline karar verilmelidir.

Tedavi öncesi aşamada değerlendirilmesi gereken bir diğer etken, operasyonun maliyetidir. Bireysel cerrahi masrafları; hasta koşullarına, kullanılan ameliyat tekniklerine ve hangi cerrahi kombinasyonların yapıldığına bağlı olarak değişecektir. Cerrahi tedaviye aday kişilerin, penis büyütme ameliyatı fiyatını öğrenmek için tarafımızdan fiyat ve süreç hakkında bilgi alabilir.

Penis büyütme ameliyatı yorumları

Malumunuz penis büyütme ameliyatı sonrası bir çok hasta, yaşadığı penis kısalığı veya inceliği sorununu rahatlıkla çevresinde dile getirememektedir. Yaptığımız on binlerce ameliyat sonrası bir çok hastamız çeşitli mecralara hakkımızda olumlu yorumlar yazmıştır. Bizim için önemli olan, hastalarımızın yazdıkları yorumlardan ziyade, onları mutlu ve sağlıklı olmalarıdır.

Ameliyat sonrası bir çok hastamız güzel düşüncelerini çeşitli sosyal mecralar ile, bizimle telefon, e-mail veya WhatsApp aracılığı ile iletmektedir.

Sizde daha fazla zaman kaybetmeden, cesaretinizi toplayın, kendinizi güvenli ellere teslim edin. Sonrasında sizlerden alacağımız bir teşekkür bizim, en büyük mutluluğumuz olacaktır.

Sağlıcakla.

Hastalarımız Ne Diyor?

hasta5
hasta4
hasta3
hasta2
hasta1

Hastalarımızdan Yorumlar
Basın Neler Söyledi?