Genital Siğil (HPV)

Genital Siğil Nedir?

HPV virüslerinin neden olduğu siğiller, genital bölgede görülebilir. Tedavisi olan bu hastalık hakkında gereken bilgiler veriliyor.

Genital siğil kondilloma akümünata adı ile de anılıyor. HPV yani human papilloma adı verilen virüsler sebebi ile ortaya çıkıyor. Bu virüslerde kansere yol açabilecek herhangi bir etki yok. Genel anlamda cinsel birleşme sonrasında bulaşarak, genital bölgenin siğillenmesine yol açabilirler.

Son dönemde gençler arasında çok sık görülen bir problem olduğunu söyleyebiliriz. HPV virüsünün neden olduğu bu hastalık sebebi ile kadınlarda ve erkeklerde genel olarak makatta ya da genital bölgede siğil görülebiliyor. Karnabahar görünümünde ki gibi bir ya da birden fazla şekilde görülmesi de söz konusu olabiliyor.

Siğilin iğne başı kadar dahi olması söz konusu. Bakıldığında küçük toplar halinde görebilirsiniz. Ancak bunun dışında çapı 4 santime kadar ulaşacak siğiller de olduğunu bilmelisiniz. Bulaşıcı olduğundan, cinsel ilişki sonrasında görülmesi söz konusu olabiliyor.

HPV siğillerin oluşumuna neden olan virüs. Bu virüsün herhangi bir nedenden ötürü görülmesi durumunda cinsellik öncesi de kişilerin genital bölgelerin, makatlarında siğil gözükmesi söz konusu olabilir. Çözümü için gerekenin yapılması sağlanarak, direkt olarak genital bölgenin siğilden arındırılarak bu problemin ortadan kaldırılması söz konusu olacaktır.

Genital Bölgede Neden Siğil Çıkar?

Siğil problemi yaşanan kişilerin sıkça sorduğu sorular arasında genital bölgede neden siğil çıkar sorusu yer alıyor. Hastalarımız genel olarak bu problemin neden kaynaklandığını bilmek istiyor. Gözle görülebilecek olan bu siğiller için çözüm getirilmesi, elbette neden çıktığının bulunması ile olacak. Bu duruma neden olan hususların ortadan kaldırılması ile siğil probleminin çözümlenmesi çok daha kolay olacaktır.

Cinsel İlişki;

Evet, bu problemin en belirgin nedeni cinsel ilişkidir. Cinsel ilişki nedeni ile ortaya çıkan genital bölge siğili, sık ilişkiye girmekten kaynaklanabilir. Bu durumda problemin ortadan kaldırılması için mutlaka ilişkiye girilecek kişi konusunda seçici davranmak gerekiyor. Birden fazla kişi ile ilişkiye girme durumu ne yazık ki siğil oluşumuna neden olabilir. Cinsel birleşmede karşı tarafta siğil varsa sürtünme yolu ile diğer partnere geçmesi de söz konusu olacaktır.

HPV virüsü;

Genital bölgede görülen siğillerin aynı zamanda virüs ile ortaya çıkması da söz konusu. Eğer bu şekilde bir virüs kapıldıysa, kişinin genital bölgesinde bu etkinin görülmesi için 6 ay 12 ay gibi bir süre geçtikten sonra da görülmesi söz konusu olabiliyor. Ancak genel olarak bu virüsün kapılması durumunda, hastalığın gerçekleşmesi halinde 2 ile 6 ay arasında genital bölgede siğil oluşumu söz konusu olacaktır.

Cinsel ilişkide mikroskobik yırtıklar;

Cinsel birleşme sırasında mikroskobik yırtıklar açığa çıkıyor. Asla gözle görülmüyor ancak bu şekilde yırtıklar üzerinden de virüsün geçmesi söz konusu olabiliyor. Akabinde ise kısa bir süre içinde genital bölgede siğillerin görülmesi olabilir. Ayrıca yapılan bazı araştırmalara göre bu virüsün erkek menisi ile taşındığı sonucuna ulaşılmıştır. Yani peniste olmasa da direkt olarak size bulaşması için meninin de etkili olabileceğini bilmelisiniz.

Genital Bölgen Siğillerinin Tedavi Edilmesi

Hastalarımız genital bölge siğillerinin tedavi edilip edilmeyeceğini merak ediyor. Bağışıklık sistemi ile tedavi yapılabiliyor. Kişinin savunma sistemi güçlü değilse, siğillerin yayınlaşması söz konusu olabiliyor.

Elektrokoterizasyon;

Elektrik akımı ile siğillerin yakılması söz konusu olabilir.

Kriyoterapi;

Siğillerin dondurulması işlemidir.

LEEP;

Bu yöntem ile kesme ile siğil yok edilir.

Verilen yöntemler ile genital bölge siğil tedavisi yapılacaktır. Zaman Kaybetmeden, iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.