idrar kacirma nedenleri

İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi

Ani ve istemsiz olarak idrarın dışarı çıkışı olarak tanımlanır. Utangaçlık ve sıkıntı yaratan durumlardan bir tanesidir. Özellikle işyerinde ya da halka açık yerlerde olması, kişiye son derece sıkıntı yaşatır. İdrar kaçırma; aşırı derecede gülündüğünde, hapşırıldığında, ağır bir şey kaldırırken, otururken ya da ayakta dururken olabilir.

Klinik bulgularda tespit edilen dört tip idrar kaçırma vardır.

Stresten dolayı idrar kaçırma, en sık görülen türlerdendir. Genelde pelvis taban kaslarının zayıflığı bu duruma neden olur. Pelvik taban kasları, alt idrar yolunu destekleyen kaslardır. Eğer bu kaslar güçlü ise üretrayı idrar yapma zamanına kadar tutabilirler. Bu kaslarda herhangi bir zafiyet söz konusu ise karın iç basıncının artması ile birlikte üretra istemsiz olarak açılır ve idrar kaçar. Genelde bu duruma; gülme, hapşırma, öksürme gibi şeyler neden olur.

Çok fazla sayıda doğum yapan kadınlarda, normalden daha iri bebek doğuran kadınlarda, obeziteden dolayı, aileden gelen genetik özelliklerden dolayı ve menopoz başlangıcında bu duruma sık olarak rastlanır.

Mesane boşalmasını kontrol eden kasların zayıflığı durumlarında da bu sorun  görülebilir. Genelde bu kaslar üretrayı kapalı tutar ve idrar zamanına kadar gevşemezler. Sfinkter adı verilen bu kasların yetmediği durumlarda kişi idrarını tutamama  sorunu ile karşılaşır.

Urge tipi idrar kaçırma türünde ise sık ve güçlü tuvalete gitme isteği doğar. Ancak yetişemeden idrarın kaçtığı görülür. Bu durumun nedeni, mesane kaslarının normalden daha fazla güçlü olmasıdır.

Miks tipi idar kaçırma durumlarında ise stres ve diğer nedenlerden söz edilebilir.

Taşma tipi idrar kaçırma olayında, mesane kapasitesinin üzerinde idrar toplar ve idrar yapma zorunluluğu kişide oluşur. Kasların güçlü olmasına rağmen bir miktar idrar mesanenin çok dolu olmasından dolayı kaçar. Genelde bu duruma; pelvik kaslarının zarar görmesi, pelvik kaslarının normalden daha geniş olması, omurilik yaralanmaları, multiple skleroz gibi olaylar neden olur.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nedenler farklı olduğu ve kişiden kişiye değiştiği için tedavi yöntemlerinde de değişiklikler söz konusudur. İdrar kaçırma olayında kişiye verilen bazı egzersiz hareketlerinin uygulanması en bilinen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

Eğer pelvik kaslarında bir sorun varsa o zaman bölgesel ya da lokal anestezi altında çok kısa süren ameliyatlarla yüksek oranda sorun çözülüyor. Pelvik kaslarının güçlendirmek amaçlı uygulanan egzersizler hakkında bilgi almak için kegel egzersizleri nedir? sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

İDRAR KAÇIRMA HAKKINDA

Aşırı derecede gülmenin olması, hapşırmanın olması, otururken, ayaktayken ya da ağır bir şey kaldırıldığında idrar kaçırma problemi olabilir. Peki, klinik olarak idrar kaçırılmasının nedenleri ne olabilir? Merak ettiğiniz soruların yanıtı veriliyor. Hastalarımızın bu problem ile başvuru yapmasının ardından gereken incelemeleri yapıyoruz. Uzman kadromuz ile en iyi şekilde teşhisin konmasını sağlıyoruz.