Dr. Cem ÖZLÜK

ISLANMA PROBLEMLERİ


Kadın Cinsel Sorunları

Islanma Problemleri


Vajinal kuruluk olarak da adlandırılan Islanma problemi birçok kadında görülebilen bir durumdur. Bu problemin nedenlerini bilmek için öncelikle vajina yapısının iyi bilinmesi gerekir.

Vajen organın her kadında bulunan mükemmel bir organdır. Doğum ya da cinsel birleşme sırasında enlemesine ve boylamasına genişler. Yapı olarak uzunlamasına S harfi şeklinde enlemesine ise H harfi şeklindedir. Doğum sırasında 50-52 cm ebatlarına açılabilir.

Vajina duvarının tırtıklı bir yapıda olması, penis geçişi sırasında hazzı artırmak içindir. Vajinanın bir özelliği daha vardır ki hem cinsel birleşme sırasında, hem de doğum sırasında kadınların adeta hayatını kurtarır. Vajinanın hemen girişinde bulunan salgı bezleri ıslanmayı sağlayan bir görevi yerine getirirler. Hemen giriş kısmında bulunan bartolin bzeleri girişin altında ve sağlı sollu bir şekilde yer alırlar.

İdrar deliğinin çevresinde bulunan bartolin bezleri ise giriş boyunca yayılım gösterirler. Bu iki bezin fonksiyonu, vajen bölgesinde ıslanmayı sağlayarak, tahrişlere ve yaralanmalara engel olmaktır.

Islanma Problemi Neden Kaynaklanır?

Cinsel birleşme ya da mastürbasyon sırasında  Islanma problemi , salgı bezlerinde meydana gelen sorundan kaynaklanır.

Menopoz döneminde salgı bezlerinden salgılanan sıvı miktarında önemli derecede azalma meydana gelir. Doğumdan hemen sonra süt hormonunda meydana gelen artış nedeniyle de vajinal sıvı salgılanmasında azalma meydana gelir.

Vajen bölgesinden meydana gelen enfeksiyonlarda salgı bezlerinin doğru bir şekilde çalışmasını engeller. Aşırı stres durumunda da salgı bezleri görevleri yeterince yerine getiremezler.

Bazı ilaçların yan etkileri vajinal kuruluğa neden olabilir. Çeşitli nedenlerden dolayı vajinal floranın bozulması da salgı bezlerinde sorunlara neden olur. Ayrıca vajina içerisine alınan fitil ve tamponların aşırı kullanılması sonucunda da kuruluk meydana gelebilir.

Psikolojik olarak ise cinsel isteksizlik durumları, cinsel uyarılmada oluşan problemler, cinsel partner ile uyum sağlanamaması, güvensizlik, iletişim problemleri gibi nedenlerle de salgı miktarında azalma meydana gelebilir.

Tedavi

Tedavi yöntemleri neden bağlı olarak değişiklik gösterir. Prolaktin hormonundan kaynaklanan kuruluklar ilaçlar ile ya da cerrahi müdahaleler yoluyla düzeltilebilir. Menopoz döneminde olan kadınlarda hormon eksikliği ilaçlarla giderilir.

Vajinal enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen kuruluk durumlarında ise enfeksiyonların yok edilmesine yönelik tedavi uygulanır. Disparoni nedeniyle bir kuruluk söz konusu ise ilgili tedavi yöntemleri ile kuruluk giderilmeye çalışılır.

Vulvar vestibulit sendromu nedeniyle bir kuruluk söz konusu ise cerrahi müdahale ile sorun giderilir.

Cinsel isteksizlik ya da iletişim bozukluğu gibi nedenlerden kaynaklanan kuruluk durumlarında cinsel terapiler ile sorun giderilmeye çalışılır.

Cinsel birleşmenin daha kolay olmasını sağlayan kayganlaştırıcı ürünlere vajinal lubrikan adı verilir. Genelde bu tür ürünler kuruluğa neden olan bir şey bulunamadığında kullanılır. Eczanelerde kayganlaştırıcı, fitil, krem, jel ya da sprey gibi ürünleri satın alabilirsiniz.

Kuruluk problemi tedavi edilmediğinde günlük yaşamı olumsuz etkileyecek düzeylere gelebilir.


Kesin ve Kalıcı Çözümler

Yaptığım Tedavi ve Ameliyatlarda Kesin ve Kalıcı çözümler için Bilimsel Yöntemlerle Hareket eder, Sizlerin sonuçlardan memnun olmanız için en yeni teknik ve uygulamaları gerçekleştiririz.


Her Zaman Her Yerde

ntalya/Alanya’daki kliniğimiz haricinde, hastalarımıza kolay ulaşılabilirlik olması açısından, Ankara ve İstanbul’da da Sizlere hizmet vermek için bir telefon yakınınızdayız.


Etkili ve Güvenli Yöntemler

Bütün tedavi ve ameliyatlarda sizlerin sağlığı bizim için önemli. Bu yüzden en güvenli ve en etkili yöntemlerle sizlerin en iyi sonucu almanız için gereken her şey yapılmaktadır.


Memnuniyet için Ulaşılabilirlik

Her Türlü Sorununuzda ben ve Asistanlarım telefon, mail ve diğer iletişim araçları ile sizlerin her zaman yanınızda. Tedavi ve Ameliyat sonrası bile hep ulaşılabilir olmak bizler için önemlidir.


Op. Dr.

Cem Özlük

Yaptığım Tedavi ve Ameliyatlarda Kesin ve Kalıcı çözümler için Bilimsel Yöntemlerle Hareket eder, Sizlerin sonuçlardan memnun olmanız için en yeni teknik ve uygulamaları gerçekleştiririz.


ADRES

Atatürk Blv. No:36 Alanya/AntalyaTELEFON

+90 (535) 463 53 33Bizi Takip Edin

Op. Dr. Cem Özlük

Üroloji – Genital Estetik – Cinsel Sorunlar Tanı ve Tedavi Merkezi Mutluluğunuz İçin Çalışıyoruz.Her Hakkı Saklıdır.