sünnet ve sünnet hataları

Sünnet Ve Sünnet Hataları

Bilinçsiz yapılan sünnet ve sünnet hataları sakatlanmalar ve enfeksiyonlara yol açabilir. Bu durum ciddi travmalar yaşatır.

Musevi ve müslüman dininde sünnet erkek çocukları için çok önemlidir. Bunun bir de sağlıkla ilgili faktörü vardır. Sünnet birçok hastalıktan korumakla birlikte hijyen sağlaması açısından da önemlidir. Cerrahi olarak sünnet, penisin çevresindeki derinin büyük bir kısmının kesilerek, idrar yapılan kısmın açığa çıkmasını sağlar. Böylece estetik açıdan düzgün bir görünümün yanında, hijyenik olarak idrar yapmaya da yardımcı olur.

Tıbbi olarak penisin ucu olan prepisyum derisi belirli bir şekil ve uzunlukta çıkarılır. Bu işleme sünnet ameliyatı denir. Sünnetin hem sağlık açısından hem de estetik açıdan önemi vardır. çocukta travma ve eksiklik yaratmayacak, herhangi bir probleme yol açmayacak şekilde sünnet yaptırmak için cerrahlardan yardım almak gerekmektedir. Yetkinliği olmayan hiç kimse bu işlemi yapamaz. Çocuğun sağlığını tehlikeye atmaya neden olabilir.

SÜNNET HATALARI VE OLASI KOMPLİKASYONLAR

Toplumumuzda yıllardır toplu sünnet törenleri, bilinçsizce yapılan sünnetler nedeniyle sakat kalmış ya da penisinde estetik ve işlevsel sorunlar yaşamış hasta öyküleri vardır. Bu etkilerin olma nedeni sağlık memuru, veteriner gibi kişilerin sünnet yapmalarıdır. Sünneti sakatlayıcı bir operasyon listesine sokan International Coalition for Genital Integrity bu tür durumları sık sık araştırıyor.

Sünnet derisi her erkek bebekte doğuştan yapışıktır ve zamanla kendiliğinden ayrılır. Penisin sürtünme ya da yaralanmalardan korunmasını sağlar. Cinsel zevke katkıda bulunan ve penisin nemliliğini korumasına yardımcı olan bu kısım cerrahi bir yöntemle çıkarılır. Bu işlem çocuk 1 yaşından evvel yapılırsa hijyen açısından çok etkilidir. Çocukların idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskleri azalır, penis kanseri ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar. Sünnetin riskleri aşağıdakilerdir:

  • aşırı kanama
  • penis başı yaraları
  • enfeksiyonlar
  • cerrahi hatalardan kaynaklanan estetik sorunlar
  • ölümle sonuçlanabilen komplikasyonlar
  • uretral kanalda darlık sonucu oluşan enfeksiyonlar
  • penis eğriliği
  • acı veren sertleşmeler
  • fizyolojik ve psikoseksüel sorunlar
  • penis başında kuruluk

SÜNNETİN FAYDALARI

Sünnet genelde dini ve kültürel eğilimler nedeniyle yapılır. Çoğu kültürde sünnet yapılması, çocuğun vücudunun bir parçasını kaybetmesi anlamına gelir ve tercih çocuğa bırakılır. Bununla birlikte sünnetin yararları sünnet yapılan toplumlarda öne çıkar. Birçok yarar, bilimsel açılarla çürütülmüştür. Ancak idrar yolu enfeksiyonu konusunda elde edilen sonuçlar son derece dikkat çekicidir.

Hijyen konusunda bilinçli olan erkek çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu görülme oranı azdır. Sünnet idrar yolu enfeksiyonu, penis iltihabı, hastalık bulaşma riski gibi durumları önler. Ancak genital hijyeni sağlayan sünnetsiz erkeklerde de bu sorunların yaşanma olasılığı artmaz. Birçok yararı olan sünnet operasyonu ameliyathane şartlarında cerrah tarafından yapılmalıdır.

SÜNNETİ CERRAH YAPAR

Çocuk cerrahisi ve çocuk üroloji uzmanı tarafından yapılması gereken sünnet işlemi kesinlikle cerrah olmayanlara yaptırılmamalıdır. Sünnet ameliyathanede,  normal ameliyathane şartlarında yapılmalıdır. Bu yüzden aileden kimse çocuğun yanına giremez, çocuk uyutulmadan lokal anestezi yapılmadan sünnet yapılmaz. Çünkü aksi halde travma yaratır. 2-6 yaş arasındaki çocuklarda ciddi travmalara neden olan sünnet işlemi, ciddi bir özgüven sorunu ya da fobiye yol açabilir. Bu yüzden ya doğum sonrası ya da 6 yaş sonrası yapılmalıdır. Neredeyse tüm uzmanlar bu yaş diliminde sünnet uygulanmaması konusunda hemfikir haline gelmiştir.

Çocuğun bu duruma hazır olması, operasyonel şartların eksiksiz biçimde gerçekleşmesi ve çocuğun herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığının anlaşılması için hastane şartları ve bir cerrah müdahalesi şarttır. Sünnet için uygun yaş gibi çocuğun psikolojisinin de buna uygun olması gerekir.