Dr. Cem ÖZLÜK

HİPOSPADİAS-PEYGAMBER SÜNNETİ


Peygamber Sünneti


Özellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. İdrar deliğinin penis başında değil de altta olması durumudur. Hipospadias Hastalığı, idrar deliği ile penis ucu arasındaki bölgenin tam olarak oluşmamasından kaynaklanır.

Çeşitli türleri vardır ve idrar deliğinin yerleşimine göre sınıflandırma yapılır. Normal idrar deliğinin olması gereken yere çok yakın olması durumunda Glandüler hipospadias olarak adlandırılır.

Penisin başı ile gövde arasında bulunan delik yerleşimine Koronal hipospadias adı verilir. Bu durumların her ikisine de genel olarak Distal hipospadias adı verilir.

Hipospadias Hastalığı Teşhisi Nasıl Koyulur?

Teşhisi son derece kolaydır. Penis deliğinin yerinin yanlış olduğunu birçok anne ve baba anlayabilir. Hipospadias Hastalığı yine de uzman bir doktor kontrolünde incelenmelidir. Kesin teşhis o zaman yapılabilir.

Bazı durumlarda penis eğriliği durumu da deliğin yanlış yerde olmasına neden olur. Kordi denilen eğrilik idrar deliğinin olması gereken yerden daha uzak olması durumunda daha da fazla olur.

Genellikle bu hastalığa sahip olan çocuklar oturarak çiş yapmayı tercih ederler. Ayakta idrar yapıldığı zaman genelde aşağı doğru bir akış söz konusudur.

Bu hastalık büyük bir oranda doğumdan kaynaklanır. Hastalığın nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Yaygın olan görüş, anne karnında hormonal uyarıların eksikliği, bu hastalığı tetikler.

Dünya genelinde her 300 çocuktan bir tanesinde görülür. En sık görülen türü ise idrar deliğinin penis ucuna yakın olduğu durum olan Distal türüdür.

Hipospadias Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tek tedavisi cerrahi olarak yapılacak müdahaledir. Genelde çocuklar cinsel kimliğini keşfetmeden önce cerrahi müdahalenin yapılması gerekir. Dünya genelinde tanımlanmış 500 çeşit cerrahi yöntem mevcuttur.

Bu ameliyatları mutlaka çocuk ürolojisi uzmanları ve çocuk cerrahları yapmalıdır. Yapılan araştırmalarda, diğer branşlarda yer alan doktorların yapmış oldukları ameliyatların birçoğunun başarısız olunduğu görülmüştür.

Ameliyatlarda üretra deliği penis ucuna doğru getirilir. Dikişli ya da yama yöntemlerinden her ikisi de tedavi de kullanılabilir. Ameliyatlarda dikiş yöntemi ile idrar kanalı oluşturulur. Daha sonra dokunun daha sağlam olması için idrar kanalının üstüne yama yapılır.

Eğer çocuğun penisinde bir eğrilik söz konusu ise ameliyat sırasında bu durumda düzeltilmelidir. Genelde ameliyat sırasında sünnette yapılır. Hatta sağlıklı bir uygulamadır.


Kesin ve Kalıcı Çözümler

Yaptığım Tedavi ve Ameliyatlarda Kesin ve Kalıcı çözümler için Bilimsel Yöntemlerle Hareket eder, Sizlerin sonuçlardan memnun olmanız için en yeni teknik ve uygulamaları gerçekleştiririz.


Her Zaman Her Yerde

ntalya/Alanya’daki kliniğimiz haricinde, hastalarımıza kolay ulaşılabilirlik olması açısından, Ankara ve İstanbul’da da Sizlere hizmet vermek için bir telefon yakınınızdayız.


Etkili ve Güvenli Yöntemler

Bütün tedavi ve ameliyatlarda sizlerin sağlığı bizim için önemli. Bu yüzden en güvenli ve en etkili yöntemlerle sizlerin en iyi sonucu almanız için gereken her şey yapılmaktadır.


Memnuniyet için Ulaşılabilirlik

Her Türlü Sorununuzda ben ve Asistanlarım telefon, mail ve diğer iletişim araçları ile sizlerin her zaman yanınızda. Tedavi ve Ameliyat sonrası bile hep ulaşılabilir olmak bizler için önemlidir.


Op. Dr.

Cem Özlük

Yaptığım Tedavi ve Ameliyatlarda Kesin ve Kalıcı çözümler için Bilimsel Yöntemlerle Hareket eder, Sizlerin sonuçlardan memnun olmanız için en yeni teknik ve uygulamaları gerçekleştiririz.


ADRES

Atatürk Blv. No:36 Alanya/AntalyaTELEFON

+90 (535) 463 53 33Bizi Takip Edin

Op. Dr. Cem Özlük

Üroloji – Genital Estetik – Cinsel Sorunlar Tanı ve Tedavi Merkezi Mutluluğunuz İçin Çalışıyoruz.Her Hakkı Saklıdır.