vajinismus tedavisi antalya

Vajinismus nedir?

Vajinismus, vajina girişindeki kasların istemsizce kasılması sonucu cinsel birlikteliğin gerçekleşememesine verilen isimdir.

Cinsellik, hayatımızdaki en önemli başlıklardan biri ve bir ihtiyaçtır. Üremenin getirdiği bir zorunluluk ve insaniyetimizin bir ifadesi olan cinsel eğilimler, kültürlere göre değişiklik gösterse de, hiçbir nedene bağlı kalmaksızın, kişiyi rahatsız etmemeli, acılı bir süreç olmamalı ve stres kaynağı yaratmamalıdır. Cinsel problemler çoğu zaman psikolojik kaynaklı olsalar da, fizyolojik problemlerin getirdiği sonuçlar nedeniyle, özellikle kadınlarda tedavi edilmesi gereken bir süreçtir.

Hekimler tarafından ‘cinsel işlev bozukluğu’, ‘ağrılı cinsel ilişki’ veya ‘cinsel fobik reaksiyon ( cinsel ilişkiye girme korkusu) sınıflarında değerlendirilen vajinusmus, pelvik kaslarının istemsiz şekilde kasılması ve cinsel ilişkiye girilmesini acılı ve zor hale getirmesi ile ortaya çıkıyor.

BELİRTİLERİN GÖZLEMLENMESİ

Unutmayınız ki, cinsellikten korkmak, normal bir durum değil, sorunlu giden bir sürecin parçasıdır. Aşağıdaki maddelerden biri ya da bir kaçını kendinizde gözlemliyorsanız uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir.

• Cinsel ilişkinin başlatılıp, penis girişine müsaade edilmemesi.
• Cinsel birleşme düşüncesinden dahi ürkmek, korkmak
• Cinsel birleşmenin acılı ve ağrılı bir süreç olması
• Cinsel birleşme esnasında, vajinanın kapalı olma hissi, vajina girişinde hayali bir duvarın varlığı

VAJİNUSMUS BİR HASTALIKTIR, TEDAVİ EDİLEBİLİR.

Kliniğimizi ziyaret eden çoğu kadın danışanlarda gördük ki, geçmişte, ağrılı bir cinsel yaşamın, stres kaynağı oluşturan cinsel birleşmelerin normal olduğuna dair bir yanılgı mevcut. Ellerimiz, kollarımız, yüzümüz ve hatta iç organlarımızda meydana gelen bir sorun hastalık olarak nasıl adlandırılıyorsa cinsel birleşmede yaşanan sorunlar da gerek psikolojik gerekse fizyolojik olarak bir rahatsızlıktır.

Cinsel birleşmede yaşanan sorunlar hastalık olarak kabul edilirse, tedavi kanıksanır, çözüm üretilir. PSİKİYATRİ KLİNİĞİNE BAŞVURAN KADINLARIN %73’Ü VAJİNUSMUSTAN ŞİKAYET EDER

Dünya üzerinde hekime en çok danışılan konu vajinusmus rahatsızlığıdır. Kişinin, bu süreçte, sanki sadece kendi başına geliyormuş gibi hissetmesi, problemin kendi kişisel sorunlarından kaynaklandığı yanılgısı, kendisinde bir eksik aramaya yönelmesi veyahut partneri ya da eşi tarafından yöneltilmesi, tıbbi hiçbir kaynağı olmayan görüşlerdir. Vajinusmus üzerine yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, ülkemizde yaşayan kadınların %17’si, hayatlarının herhangi bir zamanında cinsel bir sorundan şikayet etmekte ve vajinusmus tanısıyla karşılaşmaktadır.

ARAŞTIRMALARA GÖRE VAJİNUMUSUN EĞİTİM VE MESLEK ORTAK PAYDASI YOKTUR

Cinsel sorunlar ve vajinusmus, yüksek akademik düzeyindeki kadınlardan, hayatında hiç akademik eğitim almamış kadınlara kadar geniş bir kitleyi etkilemektedir. Klinikleri ziyaret eden kadınlarla yapılan görüşmelerin ardından ortaya çıkan tabloda, okuma yazması olmayan kadınlardan, üniversite mezunu olan kadınlara; ev hanımlarından, yönetici mertebesinde çalışanlara kadar her kesim ve kitleden kadınlarda vajinusmus şikayeti görülmektedir.

VAJİNUSMUS SADECE PSİKOLOJİK DEĞİLDİR, FİZİKSEL ENGELLER MEVCUTTUR

Cinsel ilişkiden korkma, şikayet etme, birleşmenin gerçekleştirilmemesi, kişinin çoğu zaman kendisine dokunulmasından dahi ürktüğü vajinusmus, sadece psikolojik nedenlerle ortaya çıkmaz.

Araştırmalar gösterdi ki, vajinusmus, pelvik kaslarının istemsiz kasılması sonucu cinsel birleşmeyi engeller veya kişiye ızdırap verecek ölçüde acı açığa çıkarır. Cinsel ilişkiden küçük yaşlardan itibaren korkutulma, ahlak ve din anlayışları çerçevesinde, cinsel ilişkiden haz almanın ayıp kabul gördüğü ailelerde büyüyen kız çocukları, ileride, partnerleriyle cinsel ilişkiye girmekten çekinirler. Bu, vajinusmusun psikolojik boyutudur fakat bu rahatsızlığı sadece kültürel nedenlere indirgemek tedaviyi sekteye uğratır.

Vajinismus;
• İdrar yolu enfeksiyonu,• Mantar,• Endometriozis,• Pelvik kanser,• Kist,• Vulvadinia• Menopoz ve hormonal değişiklikler,• Yetersiz vajinal ıslaklık• Vajinal kuruluk,• Pelvik cerrahi müdahale,• Zor vajinal muayene• Kızlık zarı kalın ve yüksek kenarlı,• Kapalı kızlık zarı,• Küçük ve büyük dudak bozuklukları,• Vajen septası(vajen içinde perde)

Gibi tamamen fiziksel nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu noktada, kişinin sadece psikolojik destek görmesi veya partneriyle geniş dialog sürecine girmesi yetersiz olacaktır. Bu fiziksel durumların uzman bir hekim ve ekibi tarafından saptanması, her bir başlık için ayrı ayrı tetkiklerden geçirilmesi ve gerekli operasyon veya tedavinin yapılması gerekmektedir. Ağrılı cinsel ilişki durumları, hekim ile paylaşılmalı, uzman bir ekip tarafından tedavi edilmelidir.

BİZİM TEDAVİ ANLAYIŞIMIZ

Dünya üzerinde kadın hastaların hekimlere en çok başvurduğu konuların başında geliyor Vajinusmus. Gerek psikolojik gerekse fizyolojik nedenlere dayanan Vajinusmus, doğru nedenlerin anlaşılması ve hekim desteği ile çözüme kavuşturabilir.
Cinsel birleşme, iki kişi ile yaşanır ve sorunun çözümünü tek bir kişide aramak yanlıştır.

Cinsellik, kişinin ruhsal ve bedensel tatmininin bütünüdür. Sadece fiziksel bir aktivite değil, kişinin psikolojik ihtiyaçlarının da yanıtlanmasını gerektiren adımlar sürecidir. Bu noktada, partner ile dialog hayati önem taşımaktadır. İhtiyaçlarını partnerlerine aktaramayan kadınların neredeyse tamamı cinsel şikayetlere sahiptir.

TEK SEANSTA DAHİ TEDAVİ MÜMKÜNDÜR

Vajinusmus, kişinin duygusal ve fiziksel ihtiyaçları tespit edildiğinde, tedavisi son derece kolay bir rahatsızlıktır. Kişi ile ayrıntılı dialog sonrası eğer mevcut ise fiziksel rahatsızlıklarının tedavi edildiği ve psikolojik olarak desteklendiği bir seans ardından, partnerin de desteği ile son derece tatmin edici sonuçlar elde etmek mümkündür.

EKİBİMİZ TARAFINDAN DİALOG SÜRECİNİZ DESTEKLENİR

Her kişi ve her çift kendi ihtiyaçlarını barındırır.
Tek düze, geleneksel, alışılagelmiş, genel bir tedavi anlayışı, kliniğimizde barındırılmaz.

Vajinusmus tedavisinde en büyük adımın eşler arası dialoğun geliştirilmesi olduğunu söyleyen uzmanlar, kadınların cinsel ilişki konusunda rahatlatılması, psikolojik açıdan güvende hissettirmeleri sorumluluğunun partnerlere verilmesi gerektiğini söylüyor. Cinsel ilişkiye giremeyen eşlerin bu süreçte, suçlayıcı herhangi bir davranışın, olası bir gerginliğin rahatsızlığı çıkmaz noktaya sürükleyebileceğini, vajinusmus şikayetini barındıran kadınların bu tutumlar karşısında iyileşmeyi reddedileceklerini de ekliyor.

Her çift ve kişi için, özel bir süreç belirlenir ve alanında uzman psikologlar tarafından tedavi süreci desteklenir. Bu süre için de, partnerinizin de tedaviye dahil edilmesi büyük önem taşımaktadır ve gerek çift olarak gerekse bireysel olarak, tıbbi olarak desteklenerek, çiftlerin cinsel diaoloğu sağlıklı bir hal kazanmaktadır.

KONAKLAMA SÜRECİ İLE TÜM AŞAMALAR GÖZLEMLENİR

Tedavi sürecinin başlatılmasının ardından, çiftler arası yapılması gerekenler uzman hekimlerimiz tarafından madde madde belirlenir ve gerekli görüldüğü takdirde konaklama ile, uzun sürel bir tedavi programı uygulanır. Bu süreçte, kişinin fiziksel sorunları tedavi edilir ve gerekli psikolojik destek verilerek, iyileşme, kişi ile gün be gün iletişim kurularak sağlanır.

KADIN HEKİMLER İLE ÇALIŞILIR

Alanında uzman bir hekim kadrosunun tüm iyileşme süreçlerinizi takip edeceği tedavide, kadın hekimlerimizin sayısı ve niteliği üzerinde ayrıca bir özen gösterilir. Gerek psikolojik gerekse fizyolojik tedavileri sağlayacak hekimlerimiz arasından, kadın hekimler ile çalışma özgürlüğünüz her aşamada saklı tutulur. Eşler arası kurulan dialog ve uzman bir hekim tarafından alınan yardım ile vajinusmus tedavi edilemez değildir. Cinsel işlevlerimizi psikolojilerimiz belirler ve var olan fiziksel rahatsızlıklar da hekim desteği ile aşılabilir. Önemli olan, korkularımızı uzmanlarla ve partnerimizle rahatça tartışabilmek, çekinmemek, toplumsal korkularımızdan arınmış olabilmektir.

SON OLARAK

Tıp anlayışının son derece modern bir hal aldığı günümüzde, cinsel sorunları konuşmak, tartışmak, yardım istemek son derece insani bir reflekstir. Mutlu bir cinsel yaşam bir lüks değil, gerekliliktir. Cinsel sorunların tümü tedavi edilebilir ve insan ömrü boyunca tekrarı engellenebilir. Cinsel sorunlara sahip olmak, grip olmak doğal ve en az onun kadar yaygındır. İvedilikle çalışan ekibimiz bugün onlarca kadına destek olmakta ve başarılı sonuçlar elde etmektedir.