Dr. Cem ÖZLÜK

İDRAR KAÇIRMA


İdrar Kaçırma


Ani ve istemsiz olarak idrarın dışarı çıkışı olarak tanımlanır. Utangaçlık ve sıkıntı yaratan durumlardan bir tanesidir. Özellikle işyerinde ya da halka açık yerlerde olması, kişiye son derece sıkıntı yaşatır. İdrar kaçırma; aşırı derecede gülündüğünde, hapşırıldığında, ağır bir şey kaldırırken, otururken ya da ayakta dururken olabilir.

Klinik bulgularda tespit edilen dört tip idrar kaçırma vardır.

Stresten dolayı idrar kaçırma, en sık görülen türlerdendir. Genelde pelvis taban kaslarının zayıflığı bu duruma neden olur. Pelvik taban kasları, alt idrar yolunu destekleyen kaslardır. Eğer bu kaslar güçlü ise üretrayı idrar yapma zamanına kadar tutabilirler. Bu kaslarda herhangi bir zafiyet söz konusu ise karın iç basıncının artması ile birlikte üretra istemsiz olarak açılır ve idrar kaçar. Genelde bu duruma; gülme, hapşırma, öksürme gibi şeyler neden olur.

Çok fazla sayıda doğum yapan kadınlarda, normalden daha iri bebek doğuran kadınlarda, obeziteden dolayı, aileden gelen genetik özelliklerden dolayı ve menopoz başlangıcında bu duruma sık olarak rastlanır.

Mesane boşalmasını kontrol eden kasların zayıflığı durumlarında da idrar kaçırma görülebilir. Genelde bu kaslar üretrayı kapalı tutar ve idrar zamanına kadar gevşemezler. Sfinkter adı verilen bu kasların yetmediği durumlarda idrar kaçırma olayı yaşanabilir.

Urge tipi idrar kaçırma türünde ise sık ve güçlü tuvalete gitme isteği doğar. Ancak yetişemeden idrarın kaçtığı görülür. Bu durumun nedeni, mesane kaslarının normalden daha fazla güçlü olmasıdır.

Miks tipi idar kaçırma durumlarında ise stres ve diğer nedenlerden söz edilebilir.

Taşma tipi idrar kaçırma olayında, mesane kapasitesinin üzerinde idrar toplar ve idrar yapma zorunluluğu kişide oluşur. Kasların güçlü olmasına rağmen bir miktar idrar mesanenin çok dolu olmasından dolayı kaçar. Genelde bu duruma; pelvik kaslarının zarar görmesi, pelvik kaslarının normalden daha geniş olması, omurilik yaralanmaları, multiple skleroz gibi olaylar neden olur.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nedenler farklı olduğu ve kişiden kişiye değiştiği için tedavi yöntemlerinde de değişiklikler söz konusudur. İdrar kaçırma olayında kişiye verilen bazı egzersiz hareketlerinin uygulanması en bilinen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

Eğer pelvik kaslarında bir sorun varsa o zaman bölgesel ya da lokal anestezi altında çok kısa süren ameliyatlarla yüksek oranda sorun çözülüyor.


Kesin ve Kalıcı Çözümler

Yaptığım Tedavi ve Ameliyatlarda Kesin ve Kalıcı çözümler için Bilimsel Yöntemlerle Hareket eder, Sizlerin sonuçlardan memnun olmanız için en yeni teknik ve uygulamaları gerçekleştiririz.


Her Zaman Her Yerde

ntalya/Alanya’daki kliniğimiz haricinde, hastalarımıza kolay ulaşılabilirlik olması açısından, Ankara ve İstanbul’da da Sizlere hizmet vermek için bir telefon yakınınızdayız.


Etkili ve Güvenli Yöntemler

Bütün tedavi ve ameliyatlarda sizlerin sağlığı bizim için önemli. Bu yüzden en güvenli ve en etkili yöntemlerle sizlerin en iyi sonucu almanız için gereken her şey yapılmaktadır.


Memnuniyet için Ulaşılabilirlik

Her Türlü Sorununuzda ben ve Asistanlarım telefon, mail ve diğer iletişim araçları ile sizlerin her zaman yanınızda. Tedavi ve Ameliyat sonrası bile hep ulaşılabilir olmak bizler için önemlidir.


Op. Dr.

Cem Özlük

Yaptığım Tedavi ve Ameliyatlarda Kesin ve Kalıcı çözümler için Bilimsel Yöntemlerle Hareket eder, Sizlerin sonuçlardan memnun olmanız için en yeni teknik ve uygulamaları gerçekleştiririz.


ADRES

Atatürk Blv. No:36 Alanya/AntalyaTELEFON

+90 (535) 463 53 33Bizi Takip Edin

Op. Dr. Cem Özlük

Üroloji – Genital Estetik – Cinsel Sorunlar Tanı ve Tedavi Merkezi Mutluluğunuz İçin Çalışıyoruz.Her Hakkı Saklıdır.