İDRAR KAÇIRMA NEDİR, TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR ?

Ani ve istemsiz olarak idrar çıkışının olması idrar kaçırma olarak isimlendirilmiştir. Peki, farklı sorunlara da yol açan bu problem nasıl çözülür?

Klinik bulgular ile idrar kaçırma sorunu…

İDRAR KAÇIRMA HAKKINDA

Aşırı derecede gülmenin olması, hapşırmanın olması, otururken – ayaktayken ya da ağır bir şey kaldırıldığında idrar kaçırma problemi olabilir. Peki, klinik olarak idrar kaçırılmasının nedenleri ne olabilir? Merak ettiğiniz soruların yanıtı veriliyor. Hastalarımızın bu problem ile başvuru yapmasının ardından gereken incelemeleri yapıyoruz. Uzman kadromuz ile en iyi şekilde teşhisin konmasını sağlıyoruz.

PELVİS KASLARININ ZAYIFLAMASI

Bakıldığında en önemli idrar kaçırma nedeni, stres olarak gösteriliyor. Bu durumda pelvis tabanda kaslarda zayıflama oluyor. Pelvis taban kasları, alt idrar yolunu destekleyen kaslar olduğundan bu kaslarda zayıflama olduğunda direkt olarak kişinin herhangi bir stres durumunda idrar kaçırma sorununu yaşamasına neden olabiliyor. Bu kasların güçlenmesi ile yaşanan sorunun ortadan kalkması mümkün olabilir. Kasların zayıflaması durumunda karından hafif bir baskı olması halinde direkt olarak kaçırma durumunun yaşanması söz konusu.

Kasların zayıf olması durumunda;

  • Gülme
  • Hapşırma
  • Karında hafif baskı
  • Stres gibi durumlarda, kaçırma problemi görülür.

Kasların zayıf olması halinde üretra kapalı olacaktır. İdrar zamanına kadar ise üretrada gevşeme olmaz. Sfinkter kasları sebebi ile de kaçırma olabilir. Aynı şekilde bu kasların da zayıd olması idrar kaçırma sorununun yaşanmasına neden olabiliyor.

URGE İDRAR KAÇIRMA TÜRÜ

İdrar kaçırma türleri içinde olan urge idrar kaçırma sık görülen bir problem. Hastamızda görülen etkisi, sık ve güçlü tuvalete gitme isteğinin olmasıdır. Bu sorunda genel olarak tuvalete yetişmeden idrar kaçırma sorununun ortaya çıkması söz konusudur.

Mesane kaslarının normalden güçlü olması;

Urge idrar kaçırma sorununda mesane kaslarının normalden güçlü olması sorunu yaşanabiliyor. İdrar kaçırma probleminin olması halinde, direkt olarak tedavi olunması şart. Bu problemin olduğu hastalarımız için geliştirmiş olduğumuz tedavi yöntemleri gereğince hareket ediyoruz. Mesane kapasitesinin üstünde idrar topladığından, kaslar ne kadar güçlü olursa olsun kaçırma olur.

URGE İDRAR KAÇIRMANIN ZARARLARI;

Yaşanan bu problem farklı problemlerin oluşmasında da yol açar. İdrar kaçırmanın zararları arasında gösterebileceklerimiz verilmiştir.

  • Pelvik kaslarının zarar görmesi
  • Pelvik kaslarının normalin üzerinde genişlemesi
  • Omurilik yaralanmalarının olması
  • Multiple skleroz gibi olayların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

İDRAR KAÇIRMA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Hastalarımızın sıkça başvurduğu sorunlardan olan idrar kaçırma sorunu, tedavi edilebiliyor. Farklı tedavi yöntemleri ile yaşanan problem sonlandırılır. Elbette her hastanın farklı nedenler ile bu şekilde bir sorun yaşaması söz konusu. Bunun için mutlaka idrar kaçırma tedavisi için farklı yollar incelenecektir. İlk olarak bu problem için muayene edilmesi, sorunu teşkil edenlerin ne olduğu yönünde incelemelerin yapılması sağlanacaktır.

EGZERSİZ YAPILMASI;

Kasların kuvvetlenmesi için ilk olarak hastalarımıza egzersizler öneriyoruz. Bildirmiş olduğumuz şekilde hastalarımızın gün içinde uygulaması gereken sayı ve süreyi veriyoruz. Bu şekilde düzenli bir egzersiz olması, yaşanan sorunu çözümleyebilir. Egzersizi yeterli görmemiz durumunda, hastamızın bu problemden kurtulması için düzenli şekilde egzersiz yapmasının yeterli olacağını söyleyebiliriz.

KASLARIN TEDAVİ EDİLMESİ;

Eğer probleme yol açan neden pelvik kasları ise tıbbi müdahale gerekir. Lokal ya da genel anestezi ile kaslara müdahale edilir. Profesyonel şekilde yapılan müdahale sayesinde, kısa süren bir ameliyat ile yaşanan sorun çözülür.

İdrar kaçırma tedavi yöntemleri dahilinde olan problemin çözümlenmesi halinde, direkt olarak problem ortadan kalkar. Tıbbi destek almak, kısa süre içinde müdahale edilmesini talep etmek en doğrusudur.