Genital Siğil

8 Ağustos 2018 by Cem Özlük
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Genital Siğil Nedir? (HPV)

 

Kondilloma akümünata adı verilen genital siğil, GENİTAL SİĞİL (HPV) (Human Papilloma Virus) adı verilen virüslerin neden olduğu bir hastalık türüdür. Bu virüsler kanser riski taşımaz. Genelde cinsel birleşme sonrasında bulaşırlar.

Ülkemizde son yıllarda özellikle gençler arasında çok sık görülmeye başlandı. GENİTAL SİĞİL (HPV) virüsünün neden olduğu bu hastalık sonucunda hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla genital bölgede ya da makat bölgesinde ya da ağızda siğil oluşumu gözleniyor. Genelde karnabahar görünümünde olan siğiller bazı durumlar bir, bazı durumlarda ise birden fazla gözlemlenebiliyor.

Bazı kişilerde toplu iğne başı kadar olan siğiller, bazı kişilerde 4 cm çapına kadar ulaşabiliyor.

Genital Siğil Neden Ortaya Çıkar

En belirgin nedeni cinsel ilişkidir. Birden fazla partner ile sık ilişkiye girilmesi sonucunda ortaya çıkar. Genital siğil (HPV), cinsel bölgede enfekte olduğu zaman çok kolay bir şekilde karşıdaki kişiye bulaşabilir. Cinsel birleşmede sürtünme yolu ile geçer.

GENİTAL SİĞİL (HPV) virüsü bulaştığı zaman genelde birkaç ay ya da birkaç yıl sonra ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda kişi yıllarca farkında olmadan bu virüs türü ile yaşayabilir. Hastalığa yakalananların büyük bir kısmında 2-6 ay içerisinde gözlemlenebilir.

Tedavi edildikten sonra yeniden çıkma ihtimali vardır. Ancak belirtilerin oluşma süresi ne kadar uzunsa, hastalığın tekrar ortaya çıkma ihtimali de o oranda azalır.

Cinsel ilişki sırasında gözle görülmeyen, mikroskobik yırtıklar meydana gelir. Virüsün bulaşma noktaları da bu mikroskobik yırtıklardır. Bazı durumlarda erkek menisinde de bu virüse rastlanır.

Virüs bir kere vücuda girdikten sonra yıllarca sessizce kalabilir ve kişi taşıyıcı olduğunun farkında bile olmaz. Kadınlarda rahim ağzında bile küçük siğiller ortaya çıkabilir. Nadir olarak vajina içerisinde bulunabilirler. Bu hastalıkta kaşınma ya da yanma gibi belirtilere rastlanmaz.

Genital Siğil Cinsel İlişki Haricinde Bulaşabilir mi?

GENİTAL SİĞİL (HPV) cinsel ilişki haricindede bulaşabilmektedir. Sıkça karşılaşılan bulaşma şekli cinsel temas ile olmakla birlikte;

Genital siğil (HPV) barınıdıran bireyin vücudunun farklı bölümlerinde varolan siğillere dokunma yoluyla ve GENİTAL SİĞİL (HPV) bulunan kişi ya da kişilerle dokunma yolu ile de bulaşabilmektedir. Ender olarak, genital siğili (HPV)  olan hamile kadının doğumu esnasında Genital siğil (HPV) bulaşabilir.

GENİTAL SİĞİL (HPV) Çocuklarda Bulunabilir mi?

Genital siğil (HPV) çocuklardada görülebilmektedir. 2 yaşından küçük olan çocuklarda görülen anogenital siğillerde annenin anogenital kanalından bulaşılabileceği düşünülmektedir.2 yaşından büyük çocuklarda görülen siğiller de ise cinsel istismar ilk düşünülmesi gereken sebeplerdendir. Bunun yanında genital siğil (HPV) taşıyan başka birisinden temas yoluyla yada ortak yerlerde kullanılan tuvaletlerdende bulaşabilmektedir.

Genital Siğil (HPV) Belirtileri Nelerdir?

Genital siğilin (HPV) hiçbir belirti vermeden sinsi bir şekilde ne zaman çıkacağı belli olmadan aktifleşeceği güne kadar bekleyebilmektedir. Deriden şişkin ya da tümsek şeklinde, rengi pembe-kahve tonlarında et benini andıran şişkinlikler şeklindeli genital siğiller genellikle çok küçük olarak kendini gösterir. Büyük, kompleks veya nodül olarak beliren genital siğiller yani bağışıklık sistemi zayıf olan ve diyabeti olan hastalada görülebilir.

 

Genital siğiller sıklıkla semptom vermemekle birlikte; kanama ve kaşıntı şikayetleriyle kendini gösterebilmektedir.

 

Kadınlardaki belirtileri; kadınların vajinasının iç taraflarında siğile bağlı olarak cinsel ilişki esnasında veya hamilelikte kanamalar meydana gelebilir. Dış taraflarda kaşıntı şikayetleri olabilir.

 

Erkeklerdeki belirtileri;Genital siğiller erkeklerin penislerinde, testislerinde, kasıklarında ve makatlarında kendini gösterebilmektedir. Genital siğiller, pek nadir olmakla birlikte idrar yolunda veya anüste çıkmaları sebebiyle tuvaleti yapamama gibi şiayetleride beraberinde getirebilir.

 

Genital Siğil (HPV) Tipleri Nelerdir?

HPV’ün 200’e yakın çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden 40’a yakını üreme orgalnlarında siğile neden olmaktadır. HPV’ün hastalık potansiyellerine göre düşük ve yüksek riskli olmak üzere iki gruba ayrılır.

 

Genital bölgede bulunan siğiller arasında en sık görülen HPV tip 6 ve 11 kansere yatkınlık açısından daha düşük riske sahiptirler.

Düşük riskli HPV tipleri;     HPV tip 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81 düşük riskli HPV çeşitlerindendir.

Yüksek riskli HPV tipleri;    HPV tip 16 ve 18 başı çekmekle birlikte 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82 yüksek riskli çeşitlerindendir.

Genital Siğilden (HPV) korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Genital Siğilden (HPV) kurtulmanın en kolay çözümü şüphesiz aşı olmaktır. Cinsel yolla sıkça bulaşıldığı düşünülürse prezervatif kullanımıda önemli bir korunma yöntemi olarak karşımıza çıkacaktır. Son dönemdeki araştırmalarda gösteriyorki sünnet olmak bu HPV nin azalmasında önemli bir rol oynamaktadır.

GENİTAL SİĞİL (HPV) Testi Nedir?

Genital siğil testi genelde klinik muayeneyle tespiti yapılır. Cerrahi olarak genital siğilin olduğu yerden alınan doku örneği patoloji bölümü tarafından incelenilerek siğil testi histopatolojik olarak netleştirilebilir.  Alınan bu doku örneğinden aynı zamanda HPV’nin tipi öğrenilebilinir. Klinik olarak siğil bulunamayan kadın hastalarında smear testi yapılır ve PCR ile HPV–DNA varlığına bakılır. Multiplex PCR test ile de erkek hastalarda üretral sürüntüden yani idrar kültürü oluşturmak için alınan idrar kanallarından alınan örnek ile HPV varlığı değerlendirilir.

Genital Siğillerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genelde kişinin bağışıklık sistemi en büyük tedavilerden bir tanesidir. Siğiller genelde kişinin savunma sisteminin zayıf olduğu anlarda yaygınlaşır. Yine de belirtileri yok edecek tedavilerde hastalara uygulanır.

Elektrik akımı ile yakma (Elektrokoterizasyon), dondurma (Kriyoterapi), LEEP (Tel Looplar ile keserek çıkarma), bistüri aleti ile ameliyat ile keserek alma gibi tedavi yöntemleri, en sık kullanılan yöntemlerdendir.

Tekrar etme olasılığı yüksek olduğu için 2-3 seans aynı işlemlerin tekrarlanması gerekebilir.

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.